Najnowsze maszyny rolnicze zaprezentowane przez 350 wystawców z kilkunastu krajów można było zobaczyć na największych w Polsce targach techniki rolniczej w kieleckim ośrodku wystawienniczym. Agrotech cieszył się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.
Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań można było spotkać także prawdziwie futurystyczne wizje przyszłości w rolnictwie. Jedną z nich był ciągnik o nazwie Konzept zaprezentowany przez firma Steyr. Reprezentujący ją Tomasz Koperski wyjaśnia, że maszynę cechuje modułowy hybrydowy napęd elektryczny.
– Jest to propozycja tego, jak w przyszłości może wyglądać rolnictwo. Szacunkowo można założyć, że wprowadzenie do użytku takich pojazdów zajmie jeszcze około 10-15 lat. Sam kształt ciągnika jest mocno nietypowy. Z kolei pod maską nie ma tradycyjnego silnika. Jest to mały silnik spalinowy służący do tego by generować prąd, który następnie będzie wykorzystywany do napędzania ciągnika poprzez silniki elektryczne, umiejscowione niezależnie od siebie, w każdym z kół – tłumaczy.
Równie interesująco prezentuje się wnętrze maszyny.
– Kabina kierowcy jest nie mniej futurystyczna. Kierownica przypomina te znane z bolidów Formuły 1. W kabinie nie ma też deski rozdzielczej. Wszystkie informacje na temat parametrów maszyny mają być wyświetlane na przedniej szybie w formie hologramu – opisuje Tomasz Koperski.
Na targach nie mogło także zabraknąć maszyn usprawniających pracę w polu. Pokaźnych rozmiarów prasę do kukurydzy, GÖWEIL LT-Master zaprezentowała firma GÖWEIL Maschinenbau. Dawid Wieczorek, kierownik działu sprzedaży na Polskę wyjaśnia, że jest to maszyna pakująca zebrany materiał w bele sprasowanej kiszonki, czyli tzw. baloty.
– Urządzenie jest także wykorzystywane do pakowania wysłodki, ziarna gniecionego, przy odpowiedniej przeróbce czy młóta browarnianego, a także odpadów komunalnych w postaci materiału RDF – objaśnia.
Pokaźnych rozmiarów maszyna waży 17 ton. W zależności od tego czy przemieszcza się, czy też jest wykorzystywana do pracy w polu – jej wymiary mogą się zmieniać. Przykładowo podczas transportu liczy 11,5 m a w pozycji roboczej 14 m. Prasa jest także wyposażona w system ABS, co pozwala na przemieszczanie się z nią z prędkością do 80 km/h.
– Po wsypaniu do zbiornika materiał jest poddawany prasowaniu, wiązany, a następnie owijany folią. Dostępna jest także opcja z ważeniem. Możliwe jest również drukowanie etykiet dołączanych do beli – dodaje.
Cena, w zależności od wersji zaczyna się od 300 tys. euro, netto, wzwyż.