„Artystyczne dzieje kolegiaty świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu” – to tytuł najnowszej książki autorstwa Wojciecha Sowały doktoranta z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Publikacja została wydana na okoliczność 680. rocznicy lokacji miasta.
Kolegiata św. Jana Chrzciciela, to jeden z najstarszych zachowanych kościołów w Polsce. Jak informuje ksiądz proboszcz Marian Fatyga, autor książki ilustruje i opisuje nie tylko kolegiatę, ale i zbiór dzieł, pamiątek i kosztowności świątyni, z różnych okresów czasu.
– Ołtarze, obrazy, kielichy, ornaty, te elementy, które mimo działań wojennych udało się ocalić i zachowały się do dzisiaj w bardzo dobrym stanie. Publikacja jest to rodzaj przewodnika, napisany przystępnym językiem dla wielu pielgrzymów i turystów – mówi duchowny.
Wśród najcenniejszych dzieł wnętrza świątyni możemy wymienić m.in. ołtarz, który pochodzi z 1908 roku i został wykonany na wzór spalonego dwa lata wcześniej barokowego ołtarza z 1626 roku, czy np. obraz flamandzkiego malarza Jakuba Jordaensa– „Pokłon Trzech Króli” z I połowy XVII wieku.
– Ponadto zabytkowy portal północny, stalle po obu stronach prezbiterium wczesnobarokowe z połowy XVII wieku przedstawiające sceny z życia św. Jana Chrzciciela, czy aktualnie odnawiany ołtarz Matki Bożej Skalbmierskiej – dodaje ksiądz Marian Fatyga.
Książka została wydana przez wydawnictwo „Jedność” w nakładzie 2 tys. egzemplarzy. Okładka przedstawia część relikwiarza w kształcie głowy świętego Jana Chrzciciela z XVI w. Tego typu relikwiarzy w zbiorach europejskich zachowało się zaledwie kilka.
Publikację można ją nabyć w księgarni Jedność w Kielcach oraz w Parafialnej Kawiarence Przystań w Skalbmierzu.
Wojciech Sowała urodził się w 1973 r., to absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie ukończył mediteraneistykę i historię sztuki. Został wyróżniony nagrodą im. prof. Mariana Sokołowskiego. Szczególnie interesuje się teorią obrazu oraz rolą sztuki w liturgii i budowaniu lokalnej tożsamości w średniowieczu i epoce nowożytnej. Od siedmiu lat prowadzi badania w kolegiacie skalbmierskiej, których wyniki regularnie prezentuje w polskich i zagranicznych publikacjach naukowych.