Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii szkolą lekarzy z całej Polski w zakresie radykalnego usuwania raka krtani wraz z węzłami chłonnymi.
Warsztaty trwają w ŚCO. Bierze w nich udział 16 lekarzy z najlepszych klinik onkologicznych w Polsce, informuje prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– Później pokazujemy metodę protezowania. Pacjentom po usunięciu krtani zakładamy protezę, by nie musiał chodzić z chusteczkami zasłaniając tracheostomę. Pacjent wraca do normalnego życia, do pracy, normalnie mówi. W środowisku lekarzy z zakresu chirurgii głowy i szyi oraz laryngologii w Polsce jest duże zainteresowanie na takie szkolenia. Jestem dumny z tego, że mój zespół dzieli się swoim 22-letnim doświadczeniem, dodał prof. Stanisław Góźdź.
Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO informuje, że ze względu na pandemię Covid-19 warsztaty odbywają się w szczególnym reżimie sanitarnym.
– Nie możemy wszystkich lekarzy wprowadzić na salę operacyjną. Dlatego podzieliliśmy ich na dwie grupy. Jedna z nich jest na sali operacyjnej, a druga dzięki bezpośredniej transmisji z sali operacyjnej zabiegi ogląda na ekranie w sali wykładowej – wyjaśnia Sławomir Okła.
Jednym z uczestników warsztatów jest profesor Maciej Zieliński z Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej w Zabrzu.
– My już od kilku lat wszczepiamy protezy głosowe u wszystkich pacjentów, u których usuwamy krtanie. W Kielcach już byłem, ale przyjechałem, by odświeżyć wiedzę i posłuchać najnowszych uwag od doktora Sławomira Okły, który jest największym specjalistą od protez głosowych w całej Polsce. Lekarze z naszego szpitala też będą prowadzić takie szkolenia dla innych lekarzy, więc przyjechałem tu, by zaktualizować swoją wiedzę – mówi profesor Zieliński.
Rocznie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonywanych jest około 50 zabiegów usunięcia krtani. Szpital takie zabiegi przeprowadza od 20 lat.