Nawet kilka godzin wynoszą opóźnienia pociągów, które zatrzymują się na kieleckim dworcu. Problemy są związane z usterkami urządzeń sterowania w kilkunastu miejscach w Polsce.
***
POCIĄGI NA MAPIE – MAPA PREZENTUJE LOKALIZACJE STACJI I PRZYSTANKÓW, UTRUDNIENIA, TRASY PRZEJAZDÓW ORAZ POZYCJĘ POCIĄGÓW
***
Świętokrzyskie. Większość kolejowych połączeń lokalnych bez opóźnień
W czwartek około 200 minut opóźnienia mają pociągi na trasach z Kielc do Lublina, Olsztyna i Krakowa. Nie ma większych problemów z połączeniami lokalnymi.
PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) poinformowały w czwartek, że ok. godz. 4. na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego.
Jak powiedział Robert Zaborski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Polregio awaria nie wpłynęła na połączenia lokalne.
– Wszystkie pociągi kursujące na terenie województwa jeździły w czwartek planowo np. z Włoszczowy do Kielc, czy Skarżyska-Kamiennej. Osoby podróżujące do pracy lub szkół na terenie naszego województwa udało się nam dowieźć na czas. Opóźnienia mamy na połączeniach z Krakowa i Katowic. Tutaj będziemy wprowadzali na części trasy komunikację zastępczą – powiedział.
Największe problemy występują na połączeniach dalekobieżnych. Opóźnienie w kursowaniu pociągów z Kielc do Olsztyna wynosi 240 minut; do Lublina 220 minut. Na remontowanym dworcu w Kielcach przed południem było kilkadziesiąt osób czekających m.in. na kurs do Warszawy.
– Pociąg miał być na stacji o 8.48, ale będzie opóźniony o prawie cztery godziny, chyba że jeszcze coś się zmieni. Podobno ma być połączenie zastępcze, ale na razie nic o tym nie wiem. Rozumiem, że jest awaria, ale informacji trochę brakuje – powiedział Radosław z Kielc.
PKP Intercity w wydanym komunikacie apeluje o rozważenie rezygnacji z podróży pociągiem.
– Rekomendujemy rozważenie rezygnacji z podróży w dn. 17 marca br. Pasażerowie, którzy zakupili bilet w kasie, otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego. Zwrot odstępnego za bilety zakupione w systemie e-IC jest możliwy w drodze reklamacji – poinformowało PKP Intercity.
WCZEŚNIEJ NA TEN TEMAT:
Ruch pociągów jest systematycznie przywracany
Przed godz. 11.00 wznowiono ruch z wykorzystaniem urządzeń m.in. w LCS Działdowo, Ciechanów, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice – Dziedzice, Poraj i Skoczów. Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., poinformował, że w celu zminimalizowania utrudnień wprowadzane jest wzajemne honorowanie biletów. Dane o kursowaniu pociągów z uwzględnieniem bieżącej sytuacji zamieszczają na swoich stronach przewoźnicy kolejowi. Zwroty biletów można realizować według obowiązujących i podanych przez przewoźników zasad.
Awaria urządzeń sterowania objęła swoim zasięgiem ok. 820 km linii kolejowej w kraju. Problemy dotyczą 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania.
– Niektóre pociągi mogą w ogólne w czwartek nie zostać uruchomione – powiedział w czwartek podczas konferencji wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński. – Ponieważ zasięg tych awarii jest niemal krajowy, wobec tego oczywistym jest, iż część pociągów nie zostanie w dniu dzisiejszym w ogóle uruchomiona – dodał.
Awaria dotyczy systemu sterowania ruchem kolejowym i objęła takie lokalizacje i ciągi kolejowe jak od Krakowa w kierunku Węglińca, okolice Koluszek, linię E20 od Warszawy do Konina oraz linia nr 9 od Warszawy do Gdańska.
– Wszystkie procedury związane z bezpieczeństwem, z bezpiecznym ruchem, z eksploatacją kolei są przestrzegane. Trwają prace naprawcze. Ekipy remontowe producenta systemu, jak i Polskich Linii Kolejowych w tej chwili pracują nad tym, aby przywrócić system do prawidłowego działania – zapewnił Skubiszyński.
W związku z ogólnopolską awarią elektronicznych systemów sterowania ruchem kolejowym, od wczesnego rana w PKP PLK funkcjonuje sztab, który pracuje nad rozwiązaniem problemów.
Awaria na kolei. Niektóre pociągi nie wyjechały na trasę, inne mają opóźnienia
Problem z urządzeniami pojawił się około godziny 4. Dla przykładu, pociąg jadący do Lublina miał odjechać z Kielc o godzinie 7.09. Na tablicy ogłoszeń pojawiła się jednak informacja o trzygodzinnym opóźnieniu. Później dojadą także składy wiozące pasażerów do Olsztyna i Ostrowca Świętokrzyskiego.
– Jeżeli pociągi nie wyjechały w kilkunastu centrach województw, to one nie dojadą też do województwa świętokrzyskiego. Problemy, które są w Krakowie czy Koninie, w jakiś sposób będą też dotyczyły pociągów kursujących przez inne regiony – wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Jak informuje rzecznik, w związku z usterką został powołany specjalny zespół, który na bieżąco organizuje ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. Utrudnienia mogą potrwać nawet kilkanaście godzin.
Na kieleckim dworcu na transport czeka około 30 osób. Podróżni nie kryją swojego zaskoczenia oraz zdenerwowania sytuacją.
– Chciałam jechać do Warszawy. W tej chwili mój pociąg, jadący w kierunku Olsztyna, ma już 140 minut opóźnienia. Nie mam żadnych informacji o tym, czy będzie inny transport. Jedynie że opóźnienie może być tylko większe – skarży się pasażerka.
– Ja również czekam na pociąg do Warszawy. Na razie niewiele wiadomo. Jeśli będę musiał, to zrezygnuję z podróży i wrócę do domu – mówi mężczyzna.
– Miałam zamiar jechać dziś do Starachowic, ale nie wiem czy warto czekać. Mój pociąg ma już kilkadziesiąt minut opóźnienia – dodaje jedna z kobiet czekających na dworcu.
Robert Zaborski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału POLREGIO w Kielcach, tłumaczy, że obecnie największe problemy w ruchu kolejowym są związane z ruchem pociągów jadących od strony Katowic oraz Krakowa.
– Póki co, wszystkie osoby podróżujące do pracy lub szkół na terenie naszego województwa udało się nam dowieźć na czas. Największe problemy są z kurami jadącymi od strony dużych, lokalnych centrów sterowania ruchem kolejowym. Sztab kryzysowy cały czas pracuje nad zażegnaniem problemu – wyjaśnia.
– Niestety, ale bez sprawnego systemu kierowania ruchem wysłanie pociągów w trasę jest niemożliwe. Stwarza to zagrożenie w ruchu kolejowym – podkreśla Robert Zaborski.
PKP Intercity prosi o rozważenie rezygnacji z podróży w związku z awarią
PKP Intercity prosi pasażerów o rozważenie rezygnacji z podróży w czwartek 17 marca, w związku z awarią urządzeń sterowania ruchem – poinformował przewoźnik w mediach społecznościowych.
– W związku z występującymi na sieci kolejowej usterkami urządzeń sterowania odpowiedzialnymi za prowadzenie ruchu kolejowego prosimy o rozważenie rezygnacji z podróży naszymi pociągami 17 marca br. Pasażerowie otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego – napisano PKP Intercity na Twitterze.
Dodano, że mogą występować duże opóźnienia w kursowaniu pociągów, mogą być one kierowane na inne trasy, a za pociągi, które nie będą mogły ruszyć, wprowadzona zostanie komunikacja autobusowa. Przewoźnik poinformował też, że działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, by na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji.
Lokalne centrum sterowania (LCS)
Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach kolejowych oraz liniach o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.