W najbliższych dniach pogodę będą kształtowały dwa wyże, które przyniosą stabilizację pogody. Dla osób których problemy zaczynają się przy dużym wzroście ciśnienia to zła wiadomość.
Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wschodniej połowie Europy pogodę będzie kształtował rozległy wyż któremu nadano nazwę Oliver.
W czwartek ( 17 marca) zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie kraju okresami duże. Rano miejscami utrzymywać się będą silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 200 m – w rejonie ich występowania zachmurzenie będzie duże. Na północnym zachodzie miejscami wystąpią opady deszczu.
Do zachodniej Europy zbliża się powoli umacniający się wyż atmosferyczny Peter. W piątek jego centrum wkroczy nad zachodnią Francję osiągając 1046 hPa. Następnie połączy się on z wyżem Olivier nadciągającym od wschodu Europy. W sobotę jego centrum ulokuje się nad Danią a ciśnienie wzrośnie do 1052 hPa!
W Polsce północnej ciśnienie może osiągnąć nawet 1050 hPa. Warto przypomnieć, że najwyższe zanotowane ciśnienie atmosferyczne w Suwałkach (1997r) to 1054 hPa. Do rekordu będzie więc całkiem blisko.
Na czas dominacji nad Europą Środkową wyż będzie zapewniać nam słoneczną i bezchmurną pogodę. Od piątku przynajmniej do połowy przyszłego tygodnia nie spodziewamy się opadów. W całym kraju bezchmurnie. Jednak niebo nie będzie błękitne. A raczej matowe, zażółcone pyłem saharyjskim, który będzie transportowany również nad Polskę. Niestety to spotęguje złe samopoczucie u meteopatów i osób chorujących na astmę.