W Nietulisku można podglądać na kamerkach bociany. Jeszcze ich tam nie ma, ale mieszkańcy z niecierpliwością czekają.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, gdzie w naszym regionie są już bociany i inne ptaki zwiastujące wiosnę?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 16 marca, 75 dzień roku.
Do końca roku pozostało 290
Wschód słońca w Kielcach: 05:50
Zachód słońca w Kielcach: 17:43
Dzień trwa 11 godzin i 53 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 3 godziny i 57 minuty.
Imieniny obchodzą: Gabriel, Hilary, Izabela oraz Abraham, Agapit, Antoni, Artemia, Budzimir, Cyriak, Dzirżyterg, Haralampia, Herbert, Herybert, Hiacynt, Julian, Karol, Longin, Miłostryj, Natalis, Patrycjusz, Patrycy, Patryk, Przybymir, Walenty, Walentyn
*****
Przysłowie na dziś:
„Hilary zapowiada, jaka pogoda w Wielkanoc przypada”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Pandy
*****
ŚRODA, 16 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – GIEBUŁTÓW koło Książa Wielkiego Podczas obozowania w okolicy Miechowa oddziału Langiewicza, ochotnik Bielski, przybyły tegoż dnia do obozu, wymknął się z kilku towarzyszami na noc do Giebułtowa, do swego ojca. Tutaj o świcie 16. marca napadł na powstańców, idący z Miechowa za Langiewiczem oddział 2 rot i nieco kozaków pod dowództwem majora Bentkowskiego. Ułani napadnięci znienacka, ratowali się ucieczką. Bielski zdołał ujść w przebraniu kobiecym, niemniej oficer Mięta i inni polegli. Langiewicz dowiedziawszy się o rzezi, ruszył co prędzej do Giebułtowa, lecz przybył już za późno i zdążył tylko zabrać ciężko poranionego przez moskali, żyda angielskiego Finkensteina, agenta broni, który podczas napadu znajdował się w Giebułtowie.
1864 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE
-BLIŻYN: Szukając w dalszym ciągu powstańców, moskiewski oddział Kulgaczewa dotarł 14. Marca wieczorem do Suchedniowa, a następnego dnia stanął w Bliżynie, skąd wysłał rotmistrza von Wahla na podjazd w kierunku Odrowąża. Wahl wykrył tam wprawdzie obóz, ale opuszczony przez powstańców. Zniszczył go i zatrzymał się na noc w Odrowążu. Tymczasem podpułkownik Rudowski, dowodzący pułkiem opoczyńskim w sile 130 piechoty i 12 jazdy, stanąwszy tego dnia co Kulgaczew o 4 wiorsty od Bliżyna w lesie, postanowił zaatakować 2 seciny Kulgaczewa we wsi nim się z nim znowu połączy Wahl. O północy z 15. na 16. marca kapitan Ryszard Rząśnicki z 2-gą kompanią strzelców i 12 kawalerzystami, razem w liczbie 62, podsunął się o 50 kroków pod karczmę i raptownie rzucił się na moskali, tak, że straż nie zdążyła nawet ostrzec wojska, a równocześnie reszta oddziału z Rudowskim i kapitanem Władysławem Ciepłym rzuciła się na pałac. W mgnieniu oka podpalono karczmę i stajnię, wyprowadzono konie, zabito kilku kozaków. Moskale rozbudzeni krzykiem i strzałami, rzucili się do drzwi i okien, ale spotkali się z bagnetami, od których kilku poległo. Główne straty poniosła secina w karczmie i stajni obozująca, podczas gdy Kozacy będący w pałacu zdołali się uratować ucieczką, mając tylko oficera i kilku szeregowych rannych. Kompania Rudowskiego w tym nocnym napadzie poczęła ostrzeliwać własną jazdę, biorąc ją za uciekających kozaków, przez co działania Rząśnickiego przeciw pierwszej secinie zostały osłabione, a co zatem idzie, klęska moskali nie stała się zupełną. Popłoch wśród kozaków był ogromny i mało który z nich myślał o obronie, a wszyscy o ucieczce.
Straty moskali były dotkliwe: w zabitych i spalonych do 50 kozaków, a około 20 rannych, koni zaś tylko 32 pochwycono wobec niezręczności ochotników. Rudowski stracił 2 zabitych, 1 ciężko i trzech lżej rannych, ale prócz tego jeszcze zginęło 6 powstańców, którzy zabrawszy pojmanego Kubarica odłączyli się od oddziału, a upiwszy się, nad ranem w lesie wyrżnięci zostali przez moskali.
-KAMIENNA – Przetrzepany w Bliżynie Kulgaczew, zebrawszy niedobitki swoich dwóch secin i połączywszy się z von Wahlem, ruszył na Suchedniów wzdłuż rzeki Kamiennej Żwirówki, ale Rudowskiego już nie znalazł. Natomiast Wahl, wysłany naprzód, starł się z oddziałkiem 50 ludzi pod dowództwem Sierki i miał go rozbić.
1942 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: – W Sandomierzu Niemcy przeprowadzili masowe aresztowania członków ruchu oporu.
ŚRODA, 16 MARCA: W POLSCE
1330 r. – Król Czech Jan Luksemburski odsprzedał zakonowi krzyżackiemu ziemię dobrzyńską, którą z pomocą krzyżacką zdobył na Polsce rok wcześniej.
1464 r. – Biskup Warmii Paweł Legendorf wystąpił z zakonu krzyżackiego i przeszedł na stronę Związku Pruskiego, a tym samym uznał zwierzchnictwo Polski.
1569 r. – Król Zygmunt II August wydał dekret inkorporujący Prusy Królewskie do Korony.
1901 r. – W Krakowie uruchomiono pierwszą wąskotorową linię tramwaju elektrycznego.
1922 r. – były nuncjusz apostolski w Polsce Ojciec św. Pius XI (Achilles Ratti) za pośrednictwem kard. Aleksandra Kakowskiego przekazał Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu specjalne błogosławieństwo, w którym napisał: Przesyłamy Naszemu Kochanemu Synowi w Chrystusie Józefowi Piłsudskiemu, Naczelnikowi Państwa Polskiego, błogosławiąc z uczuciem szczególnej i niezmiernej życzliwości Jego i Jego szlachetny, drogi naszemu sercu kraj.
1930 r. – Radio Kraków po raz pierwszy przeprowadziło transmisję mszy świętej z katedry wawelskiej.
1942 r. – Komenda ZHP wydała rozkaz określający zasady współpracy Szarych Szeregów z Armią Krajową.
ŚRODA, 16 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 11:00 – Warszawa: briefing prasowy z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Jana Żaryna nt. inauguracji Centrum Edukacyjnego IDMN oraz premiery trzeciego tomu słowników biograficznych IDMN