Barcie i ule będą tworzyły ścieżkę edukacyjną, powstającą w Maleńcu. Ma ona prezentować dawne rzemiosła, związane z pszczelarstwem.
Maciej Chłopek, dyrektor muzeum w Maleńcu informuje, że w ubiegłym roku powstały podwaliny pasieki, w której stanęło sześć barci i siedem uli, ale dopełnić mają je zabytkowe i ozdobne ule przekazane przez mieszkańców.
– Chodzi nam o pokazanie dawnego pszczelarstwa. Jeżeli ktoś ma ul wykonany choćby w latach 80. XX wieku ale budowany zgodnie z tradycyjnymi metodami, charakterystycznymi dla regionu motywami, to chętnie go przyjmiemy – mówi dyrektor.
Maciej Chłopek zapewnia, że ofiarowane ule zostaną odnowione z pomocą lokalnych pszczelarzy i pracowników muzeum. Część z nich zostanie zasiedlona przez owady, a wszystko po to by pokazać młodzieży jak rozwijało się pszczelarstwo i jak faktycznie wygląda.
Ścieżka edukacyjna powstaje we współpracy z Lasami Państwowymi i Nadleśnictwem Radoszyce. W 2020 roku bartnictwo zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.