Trzy finansowe granty na komercjalizację badań otrzymały zespoły naukowe Politechniki Świętokrzyskiej. Pieniądze zostały przyznane w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0”, który ogłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Dziś w Politechnice Świętokrzyskiej odbyła się uroczystość ogłoszenia laureatów konkursu. 30 tysięcy złotych otrzymał profesor Łukasz Bąk, który jest współautorem projektu mikroelektrowni wodnej. Dzięki finansowemu wsparciu prototyp będzie testowany w warunkach rzeczywistych.
– Jest to źródło czystej zielonej energii, co najważniejsze stabilnej. W dobie rosnących cen nośników energii będzie to alternatywa dla gospodarstw domowych, które mają dostęp do niewielkich spiętrzeń wody. Nasz projekt jest na etapie prototypu, który wymaga niewielkich badań, by stał się finalnym produktem – informuje profesor Łukasz Bąk.
Jedna mikroelektrownia wodna, którą opracował zespół z politechniki jest w stanie zaspokoić nawet dwie trzecie dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną w standardowym gospodarstwie domowym. Zaletą mikroelektrowni jest też jej szacowany koszt, zdaniem naukowców nie powinien on przekroczyć 4,5 tys. zł.
Grant na 30 tys. zł otrzymał również projekt zespołu naukowego doktora Tomasza Buckiego. Pracują oni nad kompozytami na bazie stopów aluminium z wypełniaczem mineralnym. Doktor Tomasz Bucki mówi, że opracowany projekt już wzbudził zainteresowanie kilku firm.
– Umożliwia obniżenie masy i wytworzenie lekkiego kompozytu, który może być stosowany w wielu obszarach przemysłu, na przykład motoryzacyjnym, lotniczym czy zbrojeniowym. W ostatnich latach widać silną potrzebę wytwarzania takich materiałów. Nasz materiał będzie też stosunkowo tani – twierdzi doktor Tomasz Bucki.
Trzecim laureatem grantu na komercjalizację jest doktor Jarosław Rolek za projekt innowacyjnego silnika, który jest wydajniejszy i emituje mniejszy strumień ciepła niż obecnie stosowane.