Polska jest liderem w produkcji drobiu w Unii Europejskiej i jest jednocześnie w światowej czołówce eksporterów mięsa drobiowego. Nasz kraj zajmuje również wysokie miejsce wśród 27 krajów UE w produkcji bydła oraz trzody chlewnej. Według danych Eurostatu w 2020 r. Polska uplasowała się na 6. miejscu w produkcji pogłowia bydła oraz na 5. w hodowli świń. Integracja z Unią Europejską oraz procesy globalizacyjne sprawiły, że polskie rolnictwo stało się częścią otwartego, ogólnoświatowego układu gospodarczego.
Zgodnie z wynikami spisu rolnego w 2020 r. pogłowie bydła w Polsce wyniosło 6 306 tys. szt. (o 9,8% więcej niż w 2010 r.), świń 11 153 tys. szt. (o 26,8% mniej), a drobiu 225 636 tys. szt. (o 29,4% więcej). Odnotowany w ciągu dziesięciolecia 2010-2020 wzrost populacji bydła był udziałem jedenastu województw, przy czym najwyższy wzrost wystąpił w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. W świętokrzyskich gospodarstwach pogłowie bydła liczyło 150 tys. sztuk, tj. o 17,4% mniej niż w 2010 r. Do zmniejszenia liczebności krów hodowanych w świętokrzyskich gospodarstwach przyczyniła się likwidacja kwot mlecznych i duże wahania cen mleka. Wpływ na to zjawisko miały również decyzje rolników o rezygnacji z produkcji mleka w gospodarstwach o małej skali chowu krów mlecznych. Zachodzące zmiany w gospodarstwach prowadzących chów bydła wskazują na stopniową redukcję stada bydła mlecznego i położenie akcentu na produkcję bydła mięsnego. Największy udział w produkcji bydła w województwie miały powiaty: jędrzejowski (17,6%), kielecki (15,3%), opatowski (12,0%), buski (10,3%) i włoszczowski (10,1%). Powiaty te kumulowały ponad 65% populacji bydła w województwie.
W ciągu dziesięciolecia między spisami rolnymi w Polsce odnotowano głęboki spadek pogłowia świń. Spadek wynikał głównie z niskiej opłacalności tuczu i występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Najgłębsze spadki dotknęły województwa: małopolskie, podkarpackie i lubelskie. W świętokrzyskich gospodarstwach pogłowie świń w 2020 r. liczyło 216 tys. szt., tj. o 43,4% mniej niż w 2010 r. Udział w produkcji krajowej na poziomie 1,9% ulokował świętokrzyskie na 11. pozycji w kraju.
Polska jest za to liderem w produkcji drobiu. W 2020 r. w świętokrzyskich gospodarstwach rolnych liczebność utrzymywanego stada wyniosła 7 030 tys. szt., co oznacza wzrost w porównaniu do wyników spisu sprzed 10 lat o 23,1%. Udział ten plasuje świętokrzyskie na 10. pozycji. Największy udział w produkcji drobiu w województwie miały powiaty jędrzejowski i kielecki, które łącznie skupiały 62,1% świętokrzyskiego stada.
Uzyskując szansę swobodnego dostępu do rynku europejskiego, polskie rolnictwo poddane zostało równocześnie presji konkurencyjnej. Aby sprostać związanym z tym wyzwaniom, podlega ciągłej transformacji. Obserwowane zmiany na przestrzeni dziesięciolecia dowodzą, że rolnicy dostosowują się do warunków rynkowych zarówno w ramach rodzaju, jak i skali prowadzonej produkcji, zapewniając przy tym samowystarczalność żywnościową kraju, czyli zaspokojenia krajowego zapotrzebowania. Jest to niezmiernie istotne w warunkach ograniczonych możliwości importu bądź zakłóceń w międzynarodowym handlu surowcami i produktami żywnościowymi. Polska zalicza się do krajów samowystarczalnych w produkcji większości podstawowych surowców rolniczych do spożycia i produkcji żywności, które są jednocześnie konkurencyjne na rynku międzynarodowym. Do tego przyczyniają się także nasi świętokrzyscy rolnicy.