– Polska armia zostanie zmodernizowana, wzrosną nakłady na obronność i na zakup uzbrojenia – to niektóre z założeń przyjętej przez polski sejm ustawy o obronie ojczyzny. Robimy wszystko, aby Polska była bezpieczna – podkreśla wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka.
Na antenie Radia Kielce wiceminister zaznaczyła, że ważne są zapewnienia NATO o gotowości do obrony całego terytorium Sojuszu, ale równie istotna jest silna armia, odstraszająca wrogów i pokazująca Putinowi, że atak na Polskę się nie opłaca.
Za przyjęciem ustawy o obronie Ojczyzny było 450 posłów, nikt nie był przeciw, ale pięć osób się wstrzymało od głosu.
– Byli to posłowie Konfederacji, co daję pod rozwagę naszym słuchaczom, bo to pokazuje ich nie do końca propaństwowe i patriotyczne intencje. Bez wątpienia dziś silna armia i obrona ojczyzny w przypadku zagrożenia jest polską racją stanu. Główne cele ustawowy do konsolidacja regulacji, które znajdowały się w kilkunastu różnych ustawach. Będzie to powodowało zwiększenie pieniędzy na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw, a także zwiększenie możliwości szkolenia żołnierz. Już w przyszłym roku na obronność wydamy 3 proc. PKB. Druga część wydatków, na zakup uzbrojenia, to będą wydatki z kredytów i obligacji, które mogą być umorzone. Jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny – zaznaczyła wiceminister.
Natomiast już weszła w życie uchwalona specustawa o pomocy uchodźcom.
– To kompleksowe rozwiązania, które regulują kwestię legalnego pobytu obywateli Ukrainy. Każdy, kto wjechał z Ukrainy legalnie na teren Polski i zadeklaruje chęć pozostania w naszym kraju, będzie przebywał tu legalnie przez 18 miesięcy – mówiła Anna Krupka.
– Ewentualny wyjazd na okres do jednego miesiąca z Polski nie będzie pozbawiał tego uprawnienia. Uchodźcy z Ukrainy zyskają też dostęp do świadczeń socjalnych, jakie oferujemy Polakom. To będzie świadczenie wychowawcze, rodzinny kapitał opiekuńczy, dobry start, dofinansowanie do pobytu w żłobku. Obywatele Ukrainy otrzymają także, po uznaniu swego pobytu za legalny, jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na osobę – wymienia Anna Krupka.
Ustawa zakłada też pomoc finansową dla tych, którzy przyjmują Ukraińców pod swój dach.
Natomiast 16 marca rozpoczyna się rejestracja Ukraińców, którzy będą otrzymywać numer PESEL, niezbędny np. w korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej, świadczeń socjalnych, czy edukacji.
Wiceminister Anna Krupka poinformowała także, iż nadal trwa zainicjowana przez nią zbiórka siatek, które są przerabiane na maskujące i wysyłane na Ukrainę.
– Zebraliśmy już wiele siatek, np. tych zniszczonych siatek na bramki, czy do siatkówki, które następnie są przerabiane, ale także prywatne osoby przynosiły nam siatki maskujące, by pomóc. Na Ukrainie potrzebują takich siatek maskujących. Jeśli ktoś chciałby je przekazać, zachęcam, by kontaktować się z moim biurem poselskim w Kielcach – mówiła wiceminister.
Tydzień temu wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka podsumowała pierwszy etap zainicjowanej przez siebie akcji zbierania siatek sportowych, wykorzystywanych w bramkach. W akcję włączyła się m.in. Enea Elektrownia Połaniec, która zebrała 1,5 tys. m2 siatki maskującej.