Mijająca zima pokazała, że klimat zmienia się tak bardzo że ci, którzy korzystają z opon sezonowych mogą w tym roku czuć się rozczarowani. Można ją było spokojnie ostatnie miesiące przejeździć na letnich. Czy to ostatni sezon z oponami zimowymi? Czy wielosezonowe opony wyprą ogumienie zimowe i letnie? Czy w przyszłym roku wymienią Państwo jeszcze opony na zimowe?
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy wielosezonowe opony wyprą ogumienie zimowe i letnie?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 14 marca, 73 dzień roku.
Do końca roku pozostało 292
Wschód słońca w Kielcach: 05:54
Zachód słońca w Kielcach: 17:40
Dzień trwa 11 godzin i 45 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 3 godziny i 49 minut.
Imieniny obchodzą: Jakub, Matylda oraz Afrodyzja, Afrodyzjusz, Afrodyzy, Bożeciecha, Eutychiusz, Ewa, Fawila, Leon, Leona, Łazarz, Piotr, Pamela
*****
Przysłowie na dziś:
„Suchy marzec, mokry maj, będzie żytko niby gaj”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Drzemki w Pracy
Dzień Liczby Pi
Biały Dzień
Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam
Dzień Motyli
Międzynarodowy Dzień Działań na rzecz Rzek
*****
PONIEDZIAŁEK, 14 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1840 r. – Car Mikołaj I podjął decyzję o zamknięciu gimnazjum gubernialnego w Kielcach. Stanowiło to odwet za wykrycie w szkole antyrosyjskich spisków uczniowskich
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: wysłany z Goszczy przez Langiewicza w celu formowania oddziału w Piotrkowskiem, Teodor Cieszkowski, zebrawszy mały oddziałek, wszedł do Radomska, rozbroił 8 zaborców, zabrał kasę 6000 rubli oraz kilka koni, i ruszył na wschód w kierunku Maluszyna.
1939 r. – Kielce: na Wybrzeże wyjechała kolejna grupa żołnierzy z kieleckiego garnizonu w celu obsadzenia wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte.
PONIEDZIAŁEK, 14 MARCA: W POLSCE
1745 r. – w warszawskim kościele Świętego Krzyża został ochrzczony Kazimierz Pułaski.
1919 r. – wojna polsko-bolszewicka: w Nieświeżu wybuchło powstanie antybolszewickie.
1923 r. – w Warszawie powstało Polskie Towarzystwo Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi
1964 r. – ogłoszenie „Listu 34”, czyli zainicjowany przez Antoniego Słonimskiego protest części środowisk twórczych wobec prowadzonej przez władze komunistyczne polityki ograniczającej wolność słowa.
1980 r. – w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie doszło do katastrofy lecącego z Nowego Jorku samolotu PLL LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”, w wyniku czego zginęło 87 osób (77 pasażerów i 10 członków załogi), m.in. piosenkarka Anna Jantar, amerykański etnomuzykolog Alan Parkhurst Merriam, 22 członków amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA oraz 6 delegatów z warszawskich uczelni, wracających z obrad Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych (AIESEC).
2020 r. – w Polsce zaczął obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego w związku z szerzeniem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2
PONIEDZIAŁEK, 14 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 10:00 – Warszawa: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki weźmie udział w
spotkaniu Szefów Rządów Państw Trójkąta Lubelskiego