Pacjenci onkologiczni z Ukrainy, którzy musieli przerwać terapię w swoim państwie, ze względu na agresję Rosji, mogą kontynuować leczenie w Polsce.
Wspólnie z Polskim Towarzystwem Onkologicznym Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia ułatwia kontakt pacjentom z Ukrainy z placówkami onkologicznymi w Polsce, informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
– Infolinia ma dodatkową funkcję. Oprócz informowania o systemie ochrony zdrowia, o wszelkiego rodzaju placówkach medycznych i zasadach udzielania pomocy, również pomaga uchodźcom z Ukrainy w kontynuacji leczenia onkologicznego. Do Polski zza wschodniej granicy przybyło już wiele osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci, które były w trakcie terapii onkologicznej, która nie powinna być przerwana – mówi rzecznik.
Jak dodaje Beata Szczepanek, dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590, uchodźca z Ukrainy będzie mógł w swoim ojczystym języku zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce. Wystarczy, że przekaże na infolinii swoje dane kontaktowe.
– Na tym rola pacjenta się kończy. Natomiast te dane nasi pracownicy z infolinii przekazują do konkretnego ośrodka i to pracownicy tego ośrodka odezwą się do osoby zainteresowanej w przeciągu dwóch dni. W Polsce takich ośrodków jest kilkanaście, przynajmniej po jednym w każdym województwie. W naszym regionie jest to oczywiście Świętokrzyskie Centrum Onkologii – dodała Beata Szczepanek.
Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatna i działa całodobowo przez 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne.
Infolinia zapewnia obsługę pacjentów w językach polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.