Uchodźcy z Ukrainy, którzy w Polsce chcieliby zaszczepić się przeciw COVID-19, mogą to zrobić bezpłatnie w dowolnym punkcie szczepień. By jednak móc skorzystać z tej formy profilaktyki, muszą spełnić kilka wymogów.
Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, obywatel Ukrainy musi posiadać przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Może to być dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.
– Skierowanie na szczepienia przeciw COVID-19 obywateli Ukrainy można wystawić za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl. Uchodźca nie musi się rejestrować przez infolinię, czy przez Internetowe Konto Pacjenta, ponieważ nawet takich możliwości nie ma. Obywatel Ukrainy udaje się do punktu szczepień tam, gdzie jest lekarz, ewentualnie do przychodni podstawowej opieki medycznej, w której jest lekarz. Tam każdy lekarz ma prawo, a nawet obowiązek wystawić skierowanie za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl – wyjaśnia rzecznik.
Jak dodaje Beata Szczepanek, lekarz wystawiając skierowanie, w polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator”, zamiast „Numer PESEL” i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec.
– Obywatele Ukrainy po 18. roku życia mogą być szczepieni każdą dostępną w Polsce szczepionką. Jednak rekomendacja Rady Medycznej wskazuje na jednorazowy preparat firmy Johnson&Johnson. Natomiast w przypadku dzieci od 5. do 18. roku życia należy stosować szczepionkę mRNA, czyli np. Pfizer – dodała Beata Szczepanek.
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19 wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu jest dostępny w języku ukraińskim i zostanie przekazany do punktów szczepień. Kwestionariusz w tej wersji językowej jest dostępny zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.