Nad zalewem w Kazimierzy Wielkiej stanie tężnia solankowa. Pierwotnie obiekt miał mieć kształt prostokąta, ale plany się zmieniły i tężnia będzie w formie rozciętego ośmiokąta składającego się z dwóch trapezów z możliwością przejścia przez jej środek.
Tężnia znajdzie się na wysepce na środku zalewu. Jej konstrukcja będzie wykonana z drewna sosnowego. Sześć boków będzie wypełnionych tarniną, po której spływać będzie solanka.
Z kolei na zewnątrz będą promieniście rozchodzić się cztery pergole wykonane z drewna modrzewiowego. Obiekt będzie miał trzy metry wysokości, a łączna długość ścian będzie wynosić ok. 20 m.
Jak informuje Ryszard Wojtasiewicz – prezes firmy ILLUDIA z Jaworzna, która zajmuje się budową tężni, zawiera tarninę, która ma właściwości bakteriobójcze. Dodaje, że do wypełniania ścian budowli sprowadzonych zostanie około 200 metrów sześciennych krzewu, czyli dwa tiry tego materiału.
– Tarnina jest już przygotowana. Pozyskujemy ją z terenu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Jest twarda i wytrzymała. Przy prawidłowej eksploatacji wytrzymuje ok. 30 lat – mówi.
Do montażu tężni który potrwa ok. trzy tygodni, firma przystąpi w wakacje.
– Tężnia będzie ogólnodostępna i bezpłatna dla mieszkańców i turystów – informuje z kolei Łukasz Maderak, zastępca burmistrza Kazimierzy Wielkiej.
– Tężnia będzie podświetlona, będziemy chcieli zamontować głośniki z których popłynie muzyka relaksacyjna. Solankę będziemy pozyskiwać z Bochni. Prace mają się zakończyć do końca sierpnia tego roku.
Jak już informowaliśmy, tężnia to jedno z zadań realizowane w ramach projektu „W kierunku uzdrowiska – rewitalizacja miasta Kazimierza Wielka”. W jego ramach aktualnie powstaje budynek, w którym będzie się mieścić kawiarenka wraz z tarasem. Projekt przewiduje także wybudowanie przystani kajakowej wraz z wypożyczalnią łódek, kajaków i rowerków wodnych.
Na wyspie znajdzie się również wielofunkcyjny plac zabaw dla dzieci m.in. z piramidą wspinaczkową. Zmodernizowany zostanie też istniejący most prowadzący z jednej wysepki na drugą. Wybudowany zostanie też drugi, który połączy wyspę z parkingiem, który znajduje się przy ulicy Armii Krajowej.
Inwestycja zakłada także budowę dwóch deptaków oraz oświetlenia. Pierwszy z możliwością dojazdu od strony ulicy 1 Maja wraz z parkingiem na 14 miejsc, drugi pomiędzy rzeką Małoszówką, a zbiornikiem wodnym. Ponadto pojawią się nowe elementy małej architektury w tym ławki.
Inwestycja powinna się zakończyć w drugim kwartale przyszłego roku. Jej koszt to niemal 6 mln zł.