34 produkty wezmą udział w XXI finale Regionalnego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 12 czerwca, w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego wyjaśnił, że celem konkursu jest identyfikowanie i promowanie produktów typowo regionalnych.
– Podkreślamy tradycję kulinarną, która staje się marką regionu. Jest to także okazja do wypromowania rolniczego charakteru Świętokrzyskiego, bo ta ziemia taka jest, ze zróżnicowanymi uprawami, w zależności od regionu. Ta różnorodność naszego województwa stwarza warunki do tego, by wytwarzać najlepsze smaki, najlepsze produkty. Celem naszym jest szeroka promocja tych upraw, produktów i sposobów wytwarzania – powiedział.
Według starych receptur i z lokalnych produktów
Marek Jońca dodał, że przedmiotem konkursu są lokalne produkty żywnościowe, o dobrej renomie, smaku, najwyższej jakości, wytwarzane metodami tradycyjnymi, przy wykorzystaniu lokalnych surowców, według starych receptur, posiadające tradycyjną nazwę.
– Liczy się smak, ale równie ważna jest jakość – podkreśliła Agnieszka Pietrzak, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. – Przez lata konkurs się zmieniał, ale niezmienne jest to, że naszym zadaniem pozostaje identyfikowanie cennych produktów, co pozwala nam zachować je od zapomnienia, by kolejne pokolenia mogły korzystać z tego dziedzictwa kulinarnego. Te lata realizowania konkursu sprawiły, że inaczej patrzymy na produkt, współpracujemy z producentami, wytwórcami, aby udoskonalić ich produkcję na bazie tradycyjnych procedur, ale włączamy także ten pierwiastek naukowy – zaznaczyła.
Agnieszka Pietrzak dodała, że regionalne smaki są także wizytówką Świętokrzyskiego.
– Bardzo często nagrodzone i wyróżnione smaki, potrawy stają się elementem produktu turystycznego, bo odwiedzające nas osoby często zainteresowane są tym, gdzie pozyskać jakiś produkt, który jest charakterystyczny dla regionu świętokrzyskiego, a który jest jednocześnie gwarantem jakości, smakowitości i wartości – mówiła.
Promocja przez jedzenie
Sławomir Neugebauer, dyrektor departamentu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich urzędu marszałkowskiego zwrócił uwagę, że wydaje się, że o smakach wszystko już zostało powiedziane, ale tak nie jest, bo smaki się zmieniają.
– Był taki moment, kiedy pracowaliśmy nad serami białymi, i one były wśród produktów nagrodzonych. Potem były wędzonki, które opanowały rynek, a dzisiaj skłaniamy się ku kiszonkom, ze względu na ich właściwości zdrowotne – wyjaśnił.
Zaznaczył, że każdy, kto przyjdzie do Tokarni będzie mógł posmakować dawnych smaków.
– Będą mogli sobie przypomnieć, co warto zjeść na śniadanie, co warto zjeść na obiad, z jakiej nalewki skorzystać na kolację, sięgając do starych receptur – zachęcał.
Finał konkursu odbędzie się w niedzielę, 12 czerwca, w godzinach od 11.00 do 17.00 w Parku Etnograficznym w Tokarni. Jak stwierdził Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, członkowie sieci Kulinarne Dziedzictwo mają tu swoje stałe miejsce.
– To kumulacja pewnych działań, ponieważ na wszystkie ważne imprezy zapraszamy wystawców – producentów produktu regionalnego. To również dla nich wiele osób przybywa do Tokarni. Warto przy okazji kreowania produktu turystycznego, jakim jest województwo świętokrzyskie, dokładać ten element kulinarny, zdrowiej żywności, dobrej jakości – podkreślił.
Uczta dla podniebienia
Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej zaprosił do udziału w niedzielnym wydarzeniu, zaznaczając, że będzie to prawdziwa uczta dla podniebienia.
– Myślę, że wszyscy się będą dobrze bawić, jak również posmakują tych rzeczy, które są rzadko spotykane, których nie można spotkać w marketach, których nie można posmakować w dużych sklepach – powiedział.
Prezentacjom kulinarnym będą towarzyszyć występy artystyczne w wykonaniu zespołów folklorystycznych.
Do parku etnograficznego z Kielc można będzie dojechać autobusem linii „T” komunikacji miejskiej. Bilety wstępu można kupić online.
Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie skupia obecnie 97 podmiotów wytwarzających i dostarczających na rynek żywność najwyższej jakości (tradycyjną, regionalną i lokalną). Są wśród nich mleczarnie, cukiernie, piekarnie, zakłady wędliniarskie, gospodarstwa (agroturystyczne, sadownicze, pasieczne, rybackie), przetwórnie owoców i warzyw, winnice, sklepy i restauracje.
Organizatorem konkursu na szczeblu regionalnym jest marszałek województwa świętokrzyskiego i Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.