Skalbmierz świętuje 680 lat lokacji. Głównym punktem uroczystości było poświęcenie nowego sztandaru miasta.
Lokacja miasta miała miejsce na zamku królewskim w Krakowie, 20 lutego 1342 roku. Król Kazimierz Wielki wydał dokument ustanawiający Skalbmierz miastem o dużej autonomii. Najświetniejszy okres Skalbmierz przeżywał w XV w i XVI w., zaliczono go wówczas do miast drugiej kategorii. W Małopolsce miastem pierwszej kategorii był tylko stołeczny Kraków, co świadczy o dużym znaczeniu Skalbmierza.
Burmistrz Marek Juszczyk, podkreślił, że wydarzenie z 1342 roku dało początek miastu i impuls do rozwoju.
– Jesteśmy dumni z naszej małej Ojczyzny, z tego wszystkiego, co za naszych poprzednich pokoleń udało się wypracować, a z czego my, współcześnie żyjący, możemy korzystać. Dziękujemy dziś za pokolenia ambitnych mieszkańców, którzy nasze miasto budowali i podnosili z ruin w dziejowej zawierusze, niepozbawionej trudnych momentów – zaznaczył.
Obecny podczas uroczystości Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski zaznaczył, że Skalbmierz jest pięknym miejscem, pełnym tradycji i mądrych ludzi.
Z kolei poseł Marek Gosek zaznaczył, że kolejna rocznica lokacji miasta jest wielkim, historycznym, patriotycznym, ale i narodowym wydarzeniem.
Niedzielne świętowanie jubileuszu rozpoczęła msza św. dziękczynna w kościele św. Jana Chrzciciela. Po niej uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta na skalbmierski Rynek. Tam jeden z fundatorów sztandaru, Krzysztof Półtorak z firmy Ekokanwod z Nowego Korczyna, przekazał nowy sztandar miasta i gminy Skalbmierz na ręce burmistrza.
– Postanowiliśmy pozostawić po sobie coś więcej niż tylko kanalizację, coś co pozostanie dla przyszłych pokoleń – powiedział Krzysztof Półtorak. Dodał, że sztandar to coś wielkiego, o co wszyscy powinni dbać. Burmistrz podkreślił, że nowy sztandar jest znakiem jedności wszystkich mieszkańców oraz świadectwem pięknej i bogatej historii.
Na Rynku nie brakowało atrakcji. Była wczesnośredniowieczna osada, a w niej pokazy walk, rzemiosła, kulinariów i obyczajów oraz warsztaty rzemieślnicze.
Z kolei na scenie zaprezentowały się m.in. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalbmierzu, uczniowie szkół podstawowych w Skalbmierzu i Topoli, Szkoły Muzycznej w Pałecznicy, Prywatnej Szkoły Muzycznej w Złotej, młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Centrum Edukacji Ustawicznej w Skalbmierzu, a także zespół folklorystyczny Sami Swoi i Orkiestra Dęta imienia Tadeusza Moryto w Łącku.
Ogłoszono także wyniki i rozdano nagrody laureatom sobotniego Wielkiego Testu Wiedzy o Skalbmierzu.