Żeby oglądać prace Rafała Urbańskiego, warto mieć ze sobą smartfon z aplikacją do czytania kodów QR. Dlaczego? Żeby się o tym przekonać, warto zajrzeć na wystawę tego artysty. Obecnie jego twórczość jest prezentowana w dwóch miejscach w Kielcach.
W czwartek (2 czerwca), w Galerii Tycjan wernisaż miał „Ślad cyfrowy #2 – martwe piksele”, natomiast w piątkowy wieczór (3 czerwca) w salonie Goldenmark otwarta została ekspozycja, zatytułowana „Defragmentacja II”.
Kuratorem obu wystaw jest dr Katarzyna Sadrak. Mówi, że musiała dokonać wyboru spośród obrazów, które powstawały od prawie dekady.
– Są kontynuacją projektu artysty z 2013 roku. One również były przedmiotem pracy badawczej, pracy doktorskiej dr. Rafała Urbańskiego. Wszystkie były świetne. Trudność polegała na tym, by dobrać odpowiednią liczbę prac do obu tych wystaw, by obrazy ze sobą nie konkurowały – tłumaczy.
Kurator zwraca uwagę, że Rafał Urbański jako pierwszy artysta umieścił w obrazie kod QR, który w strukturze malarskiej daje się odczytać.
– Możemy zobaczyć medium klasyczne, jakim jest malarstwo. Obrazy są o bogatej strukturze malarskiej, a mimo to są połączone z tymi elementami interaktywnymi, nowymi mediami. Interaktywność polega na tym, że w obrazach umieścił kod QR. I to przesłanie: wiadomość, film, muzyka, fragmenty myśli czy idei, które przyświecają artyście, są dostępne dzięki rozszyfrowaniu tego kodu QR. I to jest fascynujące – podkreśla.
Można oglądać tylko warstwę malarską, zachwycać się surowym minimalizmem, ale sam Rafał Urbański zaznacza, że to tylko wstęp, którego kod interaktywny (QR, DataMatrix i Spotify) jest uzupełnieniem.
– Żeby odebrać całość przekazu, trzeba jednak zdekodować zamieszczone kody. Tam jest dużo treści. Właściwie to jest zbiór informacji. Ta cała wystawa to jest zbiór informacji, które trzeba czytać. Nie odczytując ich, odbieramy tylko wizualną część, która może być atrakcyjna dla kogoś, ale myślę, że będzie atrakcyjniejsza, kiedy całość zostanie odczytana – zachęca.
Wystawa Rafała Urbańskiego w Galerii Tycjan potrwa do 16 czerwca, a w salonie Goldenmark do 23 czerwca.
Rafał Urbański to doktor sztuki, malarz, grafik, a także twórca prac multimedialnych łączących tradycyjne techniki artystyczne z najnowszymi osiągnięciami technik cyfrowych. Obecnie zawodowo związany jest z Instytutem Sztuk Wizualnych UJK w Kielcach, gdzie pełni funkcję wicedyrektora ds. naukowych oraz z kieleckim Teatrem im. Stefana Żeromskiego. Współpracuje także z Politechniką Świętokrzyską.
Jest twórcą projektów plakatów, folderów, opracowań naukowych, katalogów m.in. do kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych w Polsce i zagranicą. Uczestniczył w ponad 130 wystawach w dwudziestu krajach. Jego prace znajdują się w zbiorach galerii i muzeów w Polsce, Chinach i Rosji oraz w zbiorach organizatorów biennale grafiki w Hiszpanii, Serbii i Bułgarii.