Piknik edukacyjno-profilaktyczny pod nazwą „Zdrowe i Bezpieczne Wakacje” odbył się przed urzędem marszałkowskim w Kielcach.
Na parkingu przed instytucją przygotowano szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży. Można było skorzystać m.in. z badań profilaktycznych, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy oraz dowiedzieć się jak ważne są pasy bezpieczeństwa podczas podróży.
W pikniku udział wzięli m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Kielcach. Jak powiedzieli, dzięki temu nauczyli się dziś udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, mogli zobaczyć wnętrze karetki pogotowia i dowiedzieć się, jak powinno zachowywać się np. na biwaku w lesie.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego informuje, że piknik miał na celu m.in. zapoznanie najmłodszych z bezpiecznym spędzaniem wakacji w górach, nad morzem, czy w lesie.
– Szybkimi krokami zbliżamy się do okresu urlopów, wyjazdów. By cało z nich powrócić, musimy się nauczyć lub też przypomnieć sobie, jak bezpiecznie spędzać wolny czas. Dzisiejszy piknik ma zachęcać mieszkańców regionu, turystów do tego, by zachowywać się rozsądnie w drodze, na wodzie, w lesie – dodał Marek Bogusławski.
To cenna inicjatywa samorządu województwa i jednostek podległych, ocenił akcję przewodniczący sejmiku województwa Andrzej Pruś.
– Za chwilę okres wakacji, wyjazdów, warto więc zebrać myśli, przygotować się do drogi, zadbać o własne bezpieczeństwo, przypomnieć sobie przepisy drogowe i upewnić się, że nasza forma fizyczna, zdrowie są w świetnym stanie – dodał Andrzej Pruś.
Podczas pikniku, ofertę prezentowało kilka instytucji. Na stoisku świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia można było zapoznać się z programami profilaktycznymi finansowanymi przez NFZ, a także z programem profilaktyczno-treningowym „8 Tygodni do Zdrowia”, bezpłatnym portalem DIETY.NFZ.GOV.PL, jak również uzyskać informacje o programie Profilaktyka 40 Plus oraz skorzystać z wagi z profesjonalnym analizatorem medycznym, która nie tylko mierzy ciężar ciała, ale także określa jego skład i masę oraz odczytuje faktyczny, metaboliczny wiek osoby badanej.
Z kolei Świętokrzyskie Centrum Onkologii przygotowało stoisko edukacyjno-profilaktyczne, na którym można było nauczyć się samobadania piersi na fantomach, skorzystać z edukacji w zakresie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w cytobusie, a także dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, zapoznać się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi profilaktyki onkologicznej, w tym profilaktyki czerniaka.
Natomiast pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach mierzyli poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, wykonywali pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz prowadzili poradnictwo związane z profilaktyką chorób odkleszczowych.