Osoby niepełnosprawne z regionu spotkały się dziś (piątek, 3 czerwca) w Masłowie. To coroczne wydarzenie przypominające o wizycie w tym miejscu św. Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie przy pomniku Papieża Polaka, gdzie przybyli złożyli kwiaty. Następnie przeszli na płytę lotniska, gdzie odbyła się uroczysta msza święta, a po niej swoje talenty prezentowały osoby niepełnosprawne.
Inicjatorem spotkania, które w Masłowie odbywa się już po raz 15 jest ksiądz biskup Marian Florczyk. Jak powiedział hierarcha, świętemu Janowi Pawłowi II zawsze bliskie były osoby niepełnosprawne, dlatego postanowił, by spotykały się one co roku w miejscu, gdzie przebywał Papież Polak.
– Chciałem, byśmy nigdy nie zapomnieli jak dobrym człowiekiem był Jan Paweł II. Jego przemowy, osobowość ducha i życie nie raz stawiane były za wzór. Był bardzo wrażliwy na każdego człowieka, a w szczególny sposób na człowieka dotkniętego cierpieniem, czy bólem. Mogliśmy to zaobserwować przy każdej wizycie w różnych krajach, czy na placu Świętego Piotra, kiedy niepełnosprawni, czy chorzy zawsze mieli uprzywilejowane miejsce – mówił.
W spotkaniu wzięli udział uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej i środowiskowych domów samopomocy. Wśród nich była Marta.
– Przyjechało tu wiele osób, by wspominać Jana Pawła II, którego już niestety nie ma z nami. Przywieźliśmy ze sobą serduszko, które wykonaliśmy specjalnie dla Ojca Świętego – mówiła wzruszona Marta.
Jesteśmy wdzięczni księdzu biskupowi Marianowi Florczykowi za jego inicjatywę, widać że jest potrzebna, powiedział ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.
– Zgromadziło się tu dziś kilkaset osób z różnych zakątków naszego regionu. Przyjechali, by wspominać Ojca Świętego, by się spotkać z innymi osobami i wspólnie modlić się oraz śpiewać. Osoby z niepełnosprawnościami są szczególnie na sprawy wiary, na Pana Boga, dlatego co roku tak licznie przyjeżdżają do Masłowa – dodał ksiądz Krzysztof Banasik.
W spotkaniach z osobami niepełnosprawnymi w Masłowie, regularnie bierze udział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. Wspomina, że w tym miejscu był 31 lat temu na spotkaniu z Papieżem i nie wyobraża sobie, że mógłby opuścić któreś ze spotkań z osobami niepełnosprawnymi.
– Poprzez swoją niepełnosprawność i chorobę, święty naszych czasów, Papież Polak uczył nas wszystkich jakie powinno być podejście człowieka do niepełnosprawności, czy choroby. Przeżywał to cierpliwie, nie skarżył się. To wielki przyjaciel osób niepełnosprawnych i chorych – dodał Krzysztof Słoń.
Te spotkania, to nie tylko integracja środowiska osób niepełnosprawnych, ale także możliwość wymiany doświadczeń, powiedział z kolei Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
– Dzięki takim wydarzeniom mogą się ze sobą spotkać osoby z niepełnosprawnościami z całego naszego regionu. Mogą się wymienić poglądami, wiedzą, nawiązać nowe znajomości. To dla nich bardzo ważne, dlatego cieszę się, że te spotkania stały się już coroczną tradycją. Jan Paweł II z pewnością patrzy na nas z góry i przyklaskuje wszystkim tu zgromadzonym osobom niepełnosprawnym – dodał Zbigniew Koniusz.
Pamiętam ten ogrom ludzi, który najpierw kilka kilometrów zmierzał pieszo do Masłowa, a potem szczelnie wypełnił płytę lotniska, wspomina z kolei wydarzenia sprzed 31 lat Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.
– Pamiętam dużą burzę, po której wyszło słońce. To był znak. Nie wszystko w życiu da się zaplanować, przewidzieć. Byłem na wielu pielgrzymkach Jana Pawła II w Polsce, ale ta szczególnie zapadła mi w pamięć – mówi Kazimierz Mądzik.
31 lat temu, 3 czerwca 1991 roku w spotkaniu z Papieżem Janem Pawłem II w Masłowie udział wziął także Mirosław Gębski, starosta powiatu kieleckiego.
– Byłem w kościelnej służbie porządkowej. Pamiętam ulewny deszcz i porywisty wiatr, ale też i słowa wypowiedziane przez naszego Papieża. Byłem na wszystkich Jego pielgrzymkach w Polsce, oprócz tej, która odbyła się w 1979 roku. Miałem wówczas 9 lat – wspomina Mirosław Gębski.
Uczestnicy spotkania mogli skosztować m.in. kremówek przygotowanych przez Komendę Wojewódzką Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach oraz wspólnie zaśpiewali „Barkę”, czyli ulubioną pieśń Jana Pawła II.