O naszych strojach w pracy. Czy jest to strój formalny czy raczej luźny?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 2 czerwca, 153 dzień roku.
Do końca roku pozostało 212
Wschód słońca w Kielcach: 04:32
Zachód słońca w Kielcach: 20:40
Dzień trwa 16 godzin i 8 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 15 minut.
Imieniny obchodzą: Eugeniusz, Marianna, Marzanna oraz Blandyna, Domna, Efrem, Erazm, Florianna, Fotyn, Jaczemir, Marcelin, Maria, Materna, Mikołaj, Mszczuja, Nicefor, Piotr, Racisław, Sadok, Trofima, Jarmil
*****
Przysłowie na dziś:
„Święty Eugenii pogodę w czerwcu odmieni”
*****
Nietypowe święta:
Dzień bez Krawata
Dzień Macochy
Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych
*****
CZWARTEK, 2 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1268 r. – SECEMIN: najstarsza wzmianka o Seceminie zawarta w dokumencie Bolesława V (Wstydliwego), księcia krakowskiego i sandomierskiego, z której wynika, że wraz ze swoimi dostojnikami (kasztelan krakowski Sułek z Niedźwiedzia, kasztelan sandomierski Mikołaj z Biechów, wojewoda sandomierski), spotykał się on tutaj z mnichami reprezentującymi klasztor henrykowski. Secemin pisano wtedy jako Sechemin.
1942 r. – II WOJNA ŚWIATOWA : oddział partyzancki „Jędrusie” przeprowadza w lasach turskich zasadzkę na żandarmów z Rytwian.
1943 r.
– WĄCHOCK: miasteczko zostało w nocy na 3 czerwca opanowane przez oddział partyzancki Euzebiusza Domoradzkiego „Grot”. Zniszczono urządzenia na stacji kolejowej, zarekwirowano towary w sklepach oraz spalono tartak.
-KAKONIN: 9 żołnierzy Armii Krajowej zostało rozstrzelanych przez niemiecką żandarmerię.
1944 r. – CHĘCINY: niemieckie oddziały otoczyły w nocy Chęciny i przystąpiły do sprawdzania domów. Ostatecznie po selekcji zatrzymano ok. 50 mężczyzn i 10 kobiet. Wszystko wskazuje, że listy do aresztowania zostały przygotowane przez miejscowych konfidentów. Wszystkich przewieziono do Kielc. Kobiety zostały wysłane na roboty przymusowe do III Rzeszy. Mężczyzn podano śledztwu po którym 8 osób zwolniono, a pozostałych zamordowano w egzekucjach bądź wysłano do obozów koncentracyjnych gdzie zginęli.
7 lipca Niemcy wywieszają w Chęcinach na budynku urzędu oraz na murze kieleckiego więzienia listy zakładników aresztowanych w dniu 2 czerwca, a następnie rozstrzelanych. Dopiero wtedy pierwszy raz pada określenie „zakładnicy”. Wydaje się więc, że akcja „Wilka” na Czerwonej Górze była tylko pretekstem do przeprowadzenia pacyfikacji, a listy osób przeznaczonych do aresztowania były już gotowe.
CZWARTEK, 2 CZERWCA: W POLSCE
1611 r. – w Wilnie został pobity przez tłum i aresztowany włoski kalwinista Franco de Franco po tym jak publicznie nazwał bałwochwalstwem trwającą właśnie procesję z okazji uroczystości Bożego Ciała.
1652 r. – Powstanie Chmielnickiego: zwycięstwem wojsk kozacko-tatarskich nad polskimi zakończyła się dwudniowa bitwa pod Batohem.
1891 r. – położono kamień węgielny pod budowę gmachu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
1916 r. – zakończył się strajk warszawskich tramwajarzy.
1934 r. – w Krakowie położono kamień węgielny pod nowy gmach Muzeum Narodowego.
1979 r. – rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, która dała impuls do zrywu „Solidarności”. W homilii podczas Mszy św. na pl. Zwycięstwa w Warszawie Ojciec św. wypowiedział historyczne słowa Niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.
CZWARTEK, 2 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 15:35, Warszawa: spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen
Godz. 16:00, Warszawa: spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prezydentem Andrzejem Dudą