Podróż najdłuższym pociągiem świata, pokazany balonowe, wspólna nauka polskich i ukraińskich słówek, spotkanie z „głosem” Fiony z bajki „Shrek” czy poszukiwania… gęsi – wiele atrakcji z okazji Dnia Dziecka przygotowały dla najmłodszych placówki kultury w Kielcach i powiecie kieleckim.
Najwięcej wydarzeń odbędzie się 1 czerwca.
Polsko-ukraińska zabawa w Tokarni
Jak co roku tego dnia zaprasza Park Etnograficzny w Tokarni. Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, zapowiada, że w tym razem będzie to „Polsko-ukraiński Dzień Dziecka”.
– Będą wolontariusze, którzy mówią po ukraińsku, więc nie będzie tej bariery językowej. Pracownicy przygotowali wiele atrakcji: będzie pejzaż malowany naturą, czyli warsztaty. Przewodnik będzie oprowadzała po zabytkowych obiektach, mali goście będą mogli też spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach – wymienia.
Na sympatyków i adeptów fotografii czeka spotkanie z dawnymi sposobami robienia zdjęć, z kolei na młodych poszukiwaczy przygód przygotowano ogromną grę planszową. Na scenie zaprezentują się najmłodsi.
Tego dnia dzieci i młodzież szkolna mają bezpłatny wstęp na teren skansenu.
Wiele atrakcji w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu
Pełen atrakcji Dzień Dziecka przygotowało Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu. W godzinach 9-15 na uczestników czekają:
– pojedynek łuczników – uczestnicy będą mogli stoczyć batalię rodem ze średniowiecza – w zabezpieczeniu wyruszą na walkę, w której zwycięzca bierze wszystko! Za pomocą specjalnie przygotowanych, całkowicie bezpiecznych strzał będzie można strzelać zarówno do przeszkód jak… i nawzajem do siebie;
– turniej na matach tanecznych i turniej karaoke. Uczestnicy na matach tanecznych wykażą swoją umiejętność poruszania się w rytm muzyki. Osoby, które zechcą pochwalić się swoim talentem wokalnym, będą mogły wziąć udział w turnieju karaoke;
– tor przeszkód – na uczestników czeka tor złożony z kilku przeszkód, który pozwoli sprawdzić sprawność, zwinność i koordynację ruchową;
– gra terenowa – w ogrodach otaczających centrum ukryte zostanie kilkanaście kodów QR a zadaniem uczestników będzie ich znalezienie oraz odpowiedzenie poprawnie na pytania.
Pracownicy Centrum da Vinci przygotują pokazy naukowe (m.in. z wykorzystaniem ciekłego azotu), uczestnicy pikniku będą mogli korzystać z wszystkich instalacji ogrodu doświadczeń – placów zabaw, siłowni czy urządzeń pokazujących zasady fizyki czy ludzkiej percepcji.
Wizyta na pikniku może być również okazją do zapoznania się z nowymi eksponatami, które uzupełniły dotychczasową ekspozycję Centrum Nauki. Wszystkie one wzbogaciły zasadniczą ekspozycję centrum pt. „Człowiek niezwykła maszyna”, poświęconą ludzkiemu organizmowi.
Wstęp i możliwość skorzystania ze wszystkich atrakcji są bezpłatne.
Gry podwórkowe w Muzeum Zabawek i Zabawy
Na dzieci czeka także „Muzeum Zabawek i Zabawy” w Kielcach. Tu pierwsza odsłona Dnia Dziecka była już w niedzielę, 29 maja, natomiast w środę, 1 czerwca odbędzie się kolejna. Jak zapewnia Przemysław Krystian tego dnia, wszystkie dzieci do 18 roku życia mają darmowy wstęp na wystawy.
– Dodatkowo na dziedzińcu pojawią się najpopularniejsze gry chodnikowe. Mam nadzieję, że będzie to znakomita inspiracja dla dzieci, by skakać, rzucać kamieniami, trochę biegać, ale też bawić się w takim stylu, w jakim bawili się nasi rodzice, czy może też dziadkowie. A dla wszystkich dorosłych, którzy zobaczą te wszystkie atrakcje, to będzie też podróż sentymentalna, która stanie się inspiracją i płaszczyzną integracji między pokoleniowej – mówi.
Zabawa rozpocznie się o godzinie 9.00 i potrwa do godziny 17.00. Udział w niej mogą wziąć osoby indywidualne oraz całe grupy.
Sztuka dla młodych odbiorców w BWA
Specjalne wydarzenie z okazji Dnia Dziecka przygotowało także Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. O godzinie 13.00 rozpocznie się wystawa prac i autorskie spotkanie z Jolą Richter-Magnuszewską. To ilustratorka, autorka książek dla dzieci. W swoim dorobku ma ich około czterdziestu, w tym pięć autorskich. Jej „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach” zdobyła w 2021 roku Nagrodę Czytelników w Konkursie „Przecinek i Kropka” na Najlepszą Książkę Dziecięcą i wyróżnienie w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę Roku. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, m.in. Naszą Księgarnią, Harper Collins. Jest autorką plakatów do akcji społecznej „Góra Grosza”. Mieszka w drewnianej chacie na skraju Beskidu Niskiego.
Wystawa potrwa do 19 lipca.
Roztańczona „Alicja w Krainie Czarów”
Kielecki Teatr Tańca zaprasza 1 czerwca na spektakl „Alicja w Krainie Czarów”. Tego dnia widowisko zostanie pokazane o godz. 10.00 i 18.00.
„Alicja w Krainie Czarów” to spektakl Kieleckiego Teatru Tańca, łączący tradycyjną wersję utworu literackiego ze współczesną kulturą i sztuką XXI wieku. Nowatorskie pomysły twórców to pojawienie się m.in. niezwykle malowniczych postaci towarzyszących Alicji, takich jak Kot o kilku obliczach, śmieszny Królik, barwne Kwiaty, Motyle czy też stepujące Stonogi. Niezwykłość przedstawienia podkreślona została również poprzez warstwę plastyczną obrazu: ponad dwieście, przygotowanych z rozmachem, oryginalnych kostiumów oraz bajkową scenografię.
Spektakl zrealizowany został w radosny i kolorowy sposób. Twórcy z poczuciem humoru opowiadają historię podróży Alicji po krainie sennych wyobrażeń.
Mnogość choreografii w różnych stylach tańca: poczynając od stepowania, rewię, musical oraz taniec jazzowy po taniec współczesny, pozwoli zarówno dzieciom, jak i dorosłym, przenieść się do magicznego świata fantazji.
„W zdrowym ciele…” w Muzeum Historii Kielc
Na młodych miłośników sztuki czeka również Muzeum Historii Kielc. Dzień Dziecka upłynie pod hasłem „W zdrowym ciele…”. Dzieci i młodzież będą mogli obejrzeć w towarzystwie przewodników wystawę czasową „Zaraza. O zdrowiu i chorobach w Kielcach i w regionie”.
Wrażenia z wystawy będzie można odmalować na dziedzińcu muzealnym w wielkim formacie.
Muzeum Zabawek i zabawy zaprasza w godzinach 8.00-14.00. Wstęp bezpłatny.
Grupy proszone są o wcześniejszą rezerwacje telefoniczną: 41 340 55 26.
Odkrywanie nowego w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich
Z kolei Muzeum Narodowe w Kielcach z okazji Dnia Dziecka zaprasza na odkrywanie tajemnic odnowionego Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Przez cały dzień będą się odbywały zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, natomiast o godzinie 17.00 rozpocznie się rodzinne zwiedzanie. Uczestnicy otrzymają kartę ze ścieżką edukacyjną, dzięki której, wykonując zadania i przyglądając się bliżej wybranym obiektom, poznają ekspozycję stałą dawnej rezydencji magnackiej.
Chicholudki w Wojewódzkim Domu Kultury
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach czeka na dzieci już od godziny 10.00. O tej porze na scenie Sali Widowiskowej rozpocznie się spektakl „Chicholudki”. To bajka muzyczna stworzona przez kieleckiego muzyka, kompozytora i autora tekstów – Wojciecha Stachurskiego. Najmłodsi będą mieli okazję posłuchać dwunastu piosenek utrzymanych w różnych stylach, połączonych wierszem i muzyką ilustracyjną. Bajka opowiada o małych stworkach, skrzatach śmiechu – Chicholudkach, które pilnują, aby dzieci były zawsze wesołe, uśmiechnięte i chętne do zabawy.
Po spektaklu dzieci udadzą się na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury. Tam odbędą się: gry, zabawy, konkursy z nagrodami, animacje, malowanie twarzy, bańki mydlane, malowanie kredą, warsztaty rzeźbiarskie i malarskie, malowanie na szkle, nauka tańców ludowych.
Dodatkowymi atrakcjami będą: wóz strażacki, motocykl policyjny, miasteczko rowerowe, stoiska z wyrobami cukierniczymi, dmuchańce.
Rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 41 36 55 133. Wstęp wolny.
Fiona ze „Shreka” w Ciekotach
Za to Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach zaprasza na wielką fetę z okazji Dnia Dziecka w sobotę, 4 czerwca. W plenerze na najmłodszych czekać będzie wiele atrakcji w kilku strefach zabaw. Zostały one przygotowane tak, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, ale mając na uwadze literacki charakter miejsca, skorzystać również z wyjątkowych propozycji kulturalnych.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00. Wtedy też uruchomiona zostanie strefa bezpłatnych dmuchańców, która będzie czynna aż przez cztery godziny, do godz. 18.00. Każdy będzie mógł do woli skorzystać z tej atrakcji.
Działać będzie również strefa przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Masłowie. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbędzie się wielkie czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima. To jednak nie wszystko, bo dzieci będą mogły zbudować i pomalować wielką ciuchcię.
Czynna będzie strefa warsztatowa, gdzie najmłodsi spróbują swoich sił w warsztatach balonowych z budowy modeli balonów na ogrzane powietrze. Na zakończenie warsztatów, około godz. 16.00 odbędzie się pokaz balonowy nad Żeromszczyzną.
Nie zabraknie również strefy gier, zabaw i konkursów z zaskakującymi zadaniami.
O godzinie 17.00 rozpocznie się spotkanie z Agnieszką Kunikowską, aktorką, prezenterką radiowej Jedynki, laureatką tytułu Mistrz Mowy Polskiej, głosem bohaterów z ulubionych bajek dla dzieci np. kultowej Fiony ze „Shreka” i Jagódki z „Króla Juliana”. Dzieci i dorośli będą mogli posłuchać opowieści o radiu, dubbingu i polszczyźnie, a na finał zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Fioną i Agnieszką Kunikowską.
Festyn dla małych i dużych na podwórku „Kubusia”
Natomiast na nadzielę zaprasza Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego w Kielcach. jak zapewnia Joanna Kowalska, na festynie, który odbędzie się na teatralnym podwórku, pomyślano o atrakcjach i dla dzieci i dla dorosłych.
– Punkt 12.00 rozpoczynamy odjazd z naszej stacji Duża 9 w niezwykłą, kolorową, ciekawą, zaskakująca podróż chyba dookoła świata. To będzie spotkanie z naszymi aktorami, którzy zaproszą dzieci w każdym wieku na warsztaty teatralne i muzyczne, będzie duży plener malarski, który poprowadzą Kamil Dudzic i Michał Lach, będziemy konstruować najdłuższy pociąg świata i spróbujemy ją wyjechać na ulicę Dużą. Będzie wiele nagród. Będzie też strefa relaksu pod naszym pięknym kasztanowcem. Zorganizujemy leżaki i dobą lekturę – zapowiada.
Na finał, o godzinie 17.00, już na scenie teatralnej odbędzie się akustyczny koncert „Kubusiowych” piosenek w wykonaniu muzyków: Wojciech Lipiński – gitara basowa, gitara elektryczna, Jakub Nowak – perkusja, Piotr Sitkowski – instrumenty klawiszowe, gitara basowa oraz aktorów.
Program imprezy:
Godzina 12.00: plener malarski „Kolorowa podróż” z plastykami Kamilem Dudzicem i Michałem Lachem, warsztaty teatralno – muzyczne z Rafałem Iwańskim, konkurs na piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”, konkurs na najciekawsze ogłoszenie przez megafon, interaktywne działania teatralne z Andrzejem Kubą Sielskim, konkurs na zapakowanie walizki.
Godzina 13.00: stacja Mimowo – występ Studia Pantomimy „Praca w toku” (KCK), warsztaty pantomimy (scenki dworcowe) z Ewą Lubacz i Andrzejem Kubą Sielskim, fotobudka, konkurs na najciekawsze przebranie, warsztaty muzyczne z Rafałem Iwańskim, konkurs na zapowiedź dworcową.
Godzina 14.00: czytanie przez Agatę Sobotę fragmentów książki „Abecadło kieleckie”.
– warsztaty teatralne z Andrzejem Kubą Sielskim.
Godzina 15.00: występ Grupy teatralnej TworzyMY (TLiA „Kubuś”), scenki dworcowe, podsumowanie pleneru malarskiego, najdłuższy pociąg świata.
Godzina 16.00: warsztaty profilaktyczne z Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach i WORD Kielce, konkursy, zabawy, pamiątkowe zdjęcia na policyjnym motocyklu i w radiowozie.
Godzina 17.00: akustyczny koncert Kubusiowych piosenek w wykonaniu muzyków: Wojciech Lipiński – gitara basowa, gitara elektryczna, Jakub Nowak – perkusja, Piotr Sitkowski – instrumenty klawiszowe, gitara basowa oraz aktorów TLiA „Kubuś” (sala widowiskowa TLiA „Kubuś” – liczba miejsc ograniczona). Koncertu będzie można wysłuchać, odpoczywając w strefie relaksu na teatralnym podwórku.
Poszukiwanie porwanej gęsi w Chmielniku
W niedzielę, 5 czerwca, zaprasza także Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku. O godzinie 14.00 rozpocznie się rodzinna gra miejska „Kto porwał gęś?”.
Jest to propozycja wspólnej zabawy. Na trasie gry na uczestników będą czekać zagadki dotyczące historii Chmielnika. Zabawa przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi w wieku 7-14 lat. Średni czas odwiedzenia wszystkich miejsc oraz wypełnienia karty odpowiedzi wynosi ok. godzinę. Punkt startowy – stoisko „Świętokrzyskiego Sztetla” w Parku Miejskim w Chmielniku (w pobliżu Pomnika Wdzięczności). Trzeba zabrać swój długopis.
Wśród uczestników, którzy poprawnie rozwiążą wszystkie zagadki, zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. W zabawie mogą uczestniczyć zarówno pojedyncze osoby, jak i drużyny składające się maksymalnie z czterech graczy. Liczba miejsc ograniczona. Niepełnoletni uczestnicy mogą wziąć udział w grze tylko w towarzystwie osoby dorosłej!
Rezerwacje miejsc w grze pod numerem telefonu – 734 158 969.