„Polska a wyzwania integracji europejskiej” – to hasło V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która dziś (poniedziałek, 30 maja) rozpoczęła się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wydarzenie odbywa się w cieniu wojny na Ukrainie.
Prof. Piotr Wawrzyk, świętokrzyski poseł, wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że sytuacja na Ukrainie, wojna, którą Rosja wywołała i konieczność jednolitej, ale skutecznej reakcji Unii Europejskiej to obecnie najważniejsza temat.
– Polska jest motorem decyzji w sprawie Ukrainy na poziomie Unii Europejskiej, bo te wszystkie sankcje, które po kolei są wprowadzane, jest potwierdzeniem tego, co my wcześniej proponujemy Unii w naszych pakietach. Później, można powiedzieć, jest to „obrabiane” przez urzędników Komisji Europejskiej i staje się dokumentem komisyjnym – tłumaczył.
Prof. Piotr Wawrzyk zauważył, że Unia Europejska, jako wspólnota nie zdaje egzaminu w obliczu wojny na Ukrainie.
– Wojna trwa, Rosja się nie wycofała, a przez postawę niektórych państw europejskich to stanowisko Rosji się utwardza, niektóre kraje, jak Węgry czy Niemcy nie chcą dostarczać broni, więc nie do końca Unia zdaje egzamin w tym przypadku, tak samo zresztą jak w przypadku pandemii – mówił.
Prof. Ireneusz Kraś, przewodniczący konferencji, prezes oddziału kieleckiego Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich wyjaśnił, że spotkanie jest płaszczyzną do dyskusji na temat relacji Polski i Unią Europejską w obszarze naukowym i w obszarze praktycznym.
– Będą to dyskusje związane z miejscem Polski w Europie, z pewnymi relacjami na płaszczyźnie Polska-Unia Europejska. Mam nadzieję, że też pojawią się głosy odnośnie koncepcji integracyjnych, które na pewno w tym interesującym czasie pojawią się – zapowiedział.
Prof. Ireneusz Kraś dodał, że na pewno wśród panelistów pojawi się temat wojny na Ukrainie.
– Myślę, że to jest też takie nowe otwarcie dla Unii Europejskiej, jest to problem, który należy przedyskutować – zaznaczył.
Także zdaniem dr. Adama Jarubasa, posła do Parlamentu Europejskiego, najważniejsza kwestią w Europie jest bezpieczeństwo i budowanie autonomii w wielu wymiarach.
– Bo to bezpieczeństwo oznacza przede wszystkim niezależność czy próbę poszukania w tych relacjach międzynarodowych, w sojuszach, które tworzymy w NATO, w Unii Europejskiej takiej skutecznej metody na pewną większa sprawność tych sojuszy, w jakich jesteśmy. Dziś należy zwracać uwagę na potrzebę uniezależnienia się Europy w wielu wymiarach, przede wszystkim energetycznych. To widać między innymi w tym wymiarze sankcji. Nie do końca tu udało się zbudować jedność, bo niektóre państwa próbują się ociągać. Potrzebne są tutaj zdecydowane działania – stwierdził.
Eurodeputowany zaznaczył, że istotne są także zagadnienia dotyczące energetyki i zmian klimatu.
– Dla mnie, jako osoby na co dzień pracującej w Parlamencie Europejskim nad zagadnieniami energetyki, na pewno ta neutralność klimatyczna i ten daleki horyzont 2050 roku, zmierzanie do tego, żebyśmy zostawili ten świat lepszym dla przyszłych pokoleń, jest jednym z większych wyzwań. I na pewno Polska ze swoimi potencjałem gospodarczym, ludnościowym może odgrywać ważną rolę. Jak wzmacniać naszą pozycję i nie tracić głupio szans, czasem trochę na własne życzenie, będziemy dzisiaj dyskutować – zapowiedział.
Konferencja potrwa dwa dni, zakończy się we wtorek, 31 maja. Wśród prelegentów znaleźli się wykładowcy z różnych ośrodków akademickich w całej Polsce oraz politycy.