W Muzeum Dialogu Kultur – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach – powstaje wystawa, która przybliży Władysława Hasiora. Jest on nazywany artystą pogranicza. Jego działalność wymyka się próbom klasyfikacji, ponieważ balansował na styku różnorodnych dziedzin sztuki.
Dr Artur Ptak, kurator ekspozycji wyjaśnia, że Hasior był artystą wielokulturowym. Stąd pomysł, by sięgnąć po jego twórczość.
– Przede wszystkim jest to artysta, który w swojej twórczości bazował na inspiracjach różnymi kulturami. Już w czasie studiów Hasiorowi udało się wyjechać na stypendium, do Paryża, i tam obserwował ówczesne muzea, kulturę nie tylko europejską, ale też afrykańską, odwiedzał muzea etnograficzne związane z kulturą innych zakątków świata i czerpał inspiracje pełnymi garściami z tego, co widział. Z kolei to, co zobaczył, transponował na nasz rodzimy grunt. Pokazywał te nowinki w kontekście naszej rodzimej sztuki przede wszystkim podhalańskiej, z którą był związany przez wiele lat – wyjaśnia.
Hasiora trudno też zakwalifikować do jakiejś grupy artystów związanych z konkretną dyscypliną.
– Zajmował się zarówno rzeźbą lub technikami pochodnymi, które wywodziły się z rzeźby, no ale także można go zakwalifikować do artystów, którzy tworzyli w dyscyplinach takich jak malarstwo, instalacja, czy chociażby asamblaż, czyli przestrzenne kompozycje symboliczne, powstałe z zestawienia przedmiotów codziennego użytku z typowym materiałem artystycznym – tłumaczy.
Tę różnorodność w działalności artystycznej Hasiora będą chcieli uchwycić twórcy wystawy w Kielcach. Jak podkreśla Artur Ptak, ta różnorodność jest sprawą zasadniczą.
– Zależało nam na tym, żeby pokazać artystę kompletnego, począwszy od prac z okresu wczesnostudenckiego, typowych dla tamtego etapu jego rozwoju, i będą to dwie rzeźby. Pojawią się także rysunki, które tworzył przez całe swoje życie, czyli ta twórczość, z której jest trochę mniej znany. Ale przede wszystkim będą to instalacje i obiekty, z których zasłynął w latach 60. i 70. XX wieku, czyli w czasie swojej największej świetności i największej rozpoznawalności nie tylko w Polsce, ale i w Europie i na świecie – dodaje.
Na ekspozycji w Muzeum Dialogu Kultur znajdzie się ponad 30 prac Władysława Hasiora. Większość z nich pochodzi z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, kilka będzie z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, a dwie z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach.
Wernisaż wystawy zatytułowanej „Poetyckość rzeczy. Władysław Hasior” zaplanowano na 14 czerwca.