Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, czyli najbardziej tradycyjny, najdłużej działający w gminie Masłów zespół ludowy, będzie miał nowe stroje. Dofinansowanie na ich zakup w wysokości 31 tys. zł pochodzi z ministerialnego programu EtnoPolska.
Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach wyjaśnia, że artyści będą mieć nie tylko nowe ubrania.
– Dzięki projektowi i dzięki dofinansowaniu z ministerstwa będziemy mogli kupić 18 strojów, ale również tyle samo par butów. To nie są tanie rzeczy, bo muszą zostać zachowane wszelkie prawidła odnośnie do wyglądu świętokrzyskiego stroju przed laty. Musimy dbać o to, by ta tradycja rzeczywiście była kultywowana – podkreśla.
31 tys. zł pochodzi z programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konieczny był także wkład własny, pochodzący z budżetu gminy Masłów.
Wojciech Purtak zwraca uwagę, że w przyszłym roku Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty będzie świętował 30-lecie istnienia. Na swoim jubileuszu wystąpi więc w nowych strojach, choć zadebiutuje w nich na scenie już wcześniej.
– Projekt zakupu strojów zakłada również ich publiczną prezentację, więc myślę, że jesienią będziemy mogli zaprosić wszystkich do Ciekot, żeby mogli zobaczyć, jak pięknie się prezentuje Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty – zapowiada dyrektor.
Grupa obecnie pracuje nad nowym repertuarem ze swoimi instruktorami. Są nimi akordeonista Krzysztof Korban, który odpowiada za warstwę muzyczną i Barbara Kardynalska, która czuwa nad choreografią.
Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach po raz drugi jest beneficjantem programu EtnoPolska. Przed rokiem dofinansowanie otrzymał koncert online, zatytułowany „Śpiewy spod Radostowej”.