13. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej „Harmonia Zdrowia i Muzyki” odbył się w Solcu Zdroju. Grand Prix imienia Profesora Włodzimierza Lecha Puchnowskiego zdobył Dominik Szauer, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
W muzyczne szranki stanęło 22 utalentowanych, młodych muzyków ze szkół i akademii muzycznych z całego kraju. Jury, oceniając wykonawców, wzięło pod uwagę m.in. estetykę dźwięku, muzykalność, indywidualność twórczą. Prezentacje artystyczne zawierały i muzykę dawną, barokową, ale też współczesne utwory, rozrywkowe.
Pracom jury przewodniczył prof. dr hab. Jerzy Mądrawski, prodziekan ds. muzyki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Podkreślił, że uczestnicy festiwalu reprezentowali niezwykle wysoki poziom, nie mniej jednak to właśnie Dominik Szauer swoimi indywidualnymi i wartościowymi cechami artystycznymi zachwycił publiczność, ale przede wszystkim jurorów, którzy, co warte podkreślenia, jednomyślnie przyznali mu Grand Prix.
– W sposób perfekcyjny wykonał na akordeonie muzykę barokową Jana Sebastiana Bacha Preludium i Fugę e-moll, Toccatę i Divertimento. Była to nadzwyczajna produkcja. Również użycie i pokazanie fantastycznego warsztatu artykulacji powoduje, że wspaniała koncepcja prezentacji dzieła wraz z kunsztem warsztatu muzycznego wyróżniła tego wykonawcę od innych – zaznaczył.
Laureat, 25-letni Dominik Szauer podkreślił, że jego przygoda z akordeonem zaczęła się w wieku sześciu lat, a palce na klawiaturze postawił po raz pierwszy dzięki prof. Jackowi Gąsiorowi, de facto jego wujkowi. Z kolei w wieku 14 lat otrzymał stypendium z projektu „Młoda Polska”, co umożliwiło mu wyjazd do Francji, gdzie pobierał nauki u wybitnego prof. Maksa Bonnay’a. W wieku 18 lat wrócił do Polski i zdał maturę. Teraz kontynuuje swoją naukę gry na akordeonie na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Dominik Szauer zaznaczył, że udział w Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju jest dla niego bardzo ważnym wydarzeniem w życiu.
– Było to dla mnie ogromne przeżycie. Przez ostatnie dwa lata mieliśmy pandemię i wszyscy się odzwyczailiśmy od grania przed publicznością. Sprawdziłem się. Jestem z siebie zadowolony. Moim celem jest nieustanny rozwój – dodał.
– Polska akordeonistyka, to wspaniała sztuka muzyczna, jej twórcą jest śp. prof. Włodzimierz Lech Puchnowski. Z kolei celem festiwalu niezmiennie jest jej popularyzacja i wspieranie młodych talentów muzycznych – przypomina Henryk Kuźniak, kompozytor muzyki filmowej i jeden z członków jury, który – jak mówi – ma sentyment do Solca Zdroju.
– Sprawia mi to radość, wnosi pewną nostalgię, że mogę tu być. Trzymamy kciuki za dalszą organizację festiwalu w Solcu, który jest swego rodzaju przystanią akordeonu w Polsce – dodał.
Jerzy Cygan, dyrektor festiwalu przyznał, że gdyby nie sponsorzy, ludzie życzliwi kulturze, organizacja festiwalu byłaby bardzo trudna. Podziękował wszystkim za pomoc w jego organizacji.
– Festiwal dofinansowany jest ze środków urzędu marszałkowskiego, starostwa powiatowego w Busku-Zdroju i gminy Solec Zdrój – przypomniał.
Uczestnicy podkreślali, że dzięki festiwalowi mają możliwość skonfrontowania poziomu wykonawczego, poznają się, wymieniają poglądami na temat wykonawstwa akordeonowego, a nagrody dają ogromną motywację, by dalej pracować na instrumencie i dalej zdobywać spektakularne laury.
Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród w sali widowiskowej odbył się koncert laureatów. W niedzielę natomiast odbędzie się koncert specjalny. W sali kinowej o godzinie 19.00 na akordeonie zagra: profesor Jerzy Mądrawski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przewodniczący jury, któremu na fortepianie będzie towarzyszył Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
Laureaci:
Grand Prix – Dominik Szauer, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu
W kategorii studentów:
I miejsce – Przemysław Dziergas z Akademii Muzycznej we Wrocławiu
II miejsce – Patryk Przetacznik oraz Grzegorz Kurtyła z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
III miejsce – Małgorzata Remiszewska z Akademii Muzycznej w Gdańsku
W kategorii prezentacja muzyki kameralnej wśród studentów:
I miejsce – Trio z Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Trio Akordeonowe z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
W kategorii młodzieżowej od lat 13 do 15:
I miejsce – Mateusz Zajdel z Państwowej Szkoły Muzycznej w Dydni
II miejsce – Martyna Gańczarczyk i Wiktoria Strynalska z Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej
III miejsce – Maja Arabasz z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach
W kategorii prezentacja muzyki kameralnej wśród młodzieży:
I miejsce – Duet akordeonowy MAWiDUO z Bielska Białej w składzie Martyna Gańczarczyk i Wiktoria Strynalska.