Kapela Podwórkowa Scyzory, związana z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach, pracuje nad swoją debiutancką płytą. Promować ją będzie teledysk do piosenki pod tytułem „Spacer po Kielcach”. Nagranie klipu rozpocznie się w niedzielę, 29 maja, o godz. 17.00. Każdy może w nim wystąpić.
Kapela Podwórkowa Scyzory działa od czerwca 2021 roku w Wojewódzkim Domu Kultury. Powstała na bazie działalności grupy Teraz MY, założonej w Internecie w czasie pandemii i izolacji społecznej. Tworzą ją: Zdzisław Nowak – akordeon, Mirosław Stefański – gitara, śpiew, tekst, muzyka, Mieczysław Armuła – perkusja, Robert Kaleta – gitara, bandżo, Tomasz Irski – śpiew, opiekun zespołu.
Jak wyjaśnia pomysłodawca grupy, Tomasz Irski, nawiązuje ona swoim repertuarem do tradycji Kapeli Podwórkowej Humorysy, która istniała w Wojewódzkim Domu Kultury prawie 40 lat temu i działała w latach 80. XX wieku. Kapela Humorysy była autorskim projektem Henryka Morysa – pracownika Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, kompozytora muzyki do kilkudziesięciu dziecięcych piosenek.
– Kielce nie mają kapeli, która by opowiadała o mieście i regionie świętokrzyskim, tak jak my to robimy w naszych piosenkach. To jest swoista promocja regionu. Zaczęło się od marzeń, a dziś już nagrywamy naszą pierwszą płytę. Pracujemy nad nią od początku roku. Mamy już nagranych sześć utworów, a chcemy nagrać 10. Płyta składać się będzie z pięciu naszych kompozycji, czyli Mirosława Stefańskiego oraz z utworów Humorysów. Całość powstaje siłami pracowników Wojewódzkiego Domu Kultury – wyjaśnia.
Płytę będzie promować piosenka, pt. „Spacer po Kielcach”. Powstanie do niej teledysk. Pierwsze ujęcia do klipu będą kręcone w niedzielę, 29 maja, o godz. 17.00, w Sali Lustrzanej WDK. Tomasz Irski zachęca do udziału w nim. Zadanie jest proste – wystarczy zasiąść na widowni i wspólnie zaśpiewać piosenkę. Wstęp bezpłatny.
– Rozpoczniemy koncertem, by rozgrzać publiczność, później zaczniemy realizację teledysku, z udziałem publiczności. To jest świetna spawa, bo mogą państwo tworzyć ten klip. Istotne jest to, że osoby, które zdecydują się być obecne podczas nagrywania, jednocześnie wyrażają zgodę na ich filmowanie i wykorzystywanie wizerunku w odtwarzaniu i promocji wideoklipu przez wszelkiego rodzaju portale internetowe i telewizje. A my będziemy robić wszystko, żeby ta piosenka i to nagranie zaistniały jak najszerzej – zapowiada.
W kolejnych dniach ekipa filmowa uda się do centrum miasta, by odwiedzić miejsca, o których Scyzory śpiewają. Będą to między innymi: piekarnia „Piekiełko”, katedra, pomnik Sienkiewicza, ulica Sienkiewicza, Planty, zalew.