Pacjenci cierpiący na mikroraka tarczycy, w którym zmiany nowotworowe nie przekraczają centymetra będą mogli liczyć na mniej agresywną terapię niż chorzy z zaawansowanym rakiem. Możliwe będzie to dzięki badaniom naukowym prowadzonym przez specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
W zaawansowanym stadium raka tarczycy występuje mutacja genowa, która wymaga intensywnej terapii. Jest obecna także u niektórych pacjentów chorych na mikroraka tarczycy. Jednak specjaliści z kliniki endokrynologii ŚCO na podstawie badań naukowych odkryli, że w przypadku pacjentów z małym rakiem mutacja ta nie jest tak szkodliwa, jak w przypadku zaawansowanego nowotworu i nie wymaga agresywnego leczenia, często obarczonego poważnymi powikłaniami – wyjaśnia Artur Kuchareczko, młodszy asystent w klinice endokrynologii w ŚCO.
– Badania u pacjentów z małymi rakami tarczycy, u których występuje szkodliwa mutacja dotychczas leczeni byli standardowo, podobnie jak pacjenci w zaawansowanym stadium nowotworu. My badaliśmy, czy takie agresywne leczenie w przypadku małych raków tarczycy jest konieczne i okazuje się, że nie. Mutacje u pacjentów z małymi ogniskami nie wpływają bowiem niekorzystnie na przebieg choroby, wyniki leczenia i rokowania – wyjaśnia Artur Kuchareczko.
Badania naukowe były prowadzone pod nadzorem prof. Aldony Kowalskiej, kierownik kliniki endokrynologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Jak wyjaśnia specjalistka, dzięki tym badaniom lekarze będą mogli w sposób mniej intensywny i agresywny leczyć chorych z mikrorakiem tarczycy.
– Pamiętajmy, że każda forma terapii niesie za sobą ryzyko działań niepożądanych. Dlatego im mniej będziemy stosować metod leczniczych, tym lepiej dla pacjenta. Badania, które wykonaliśmy dają nam oręż w ręku. Możemy faktycznie pozwolić sobie na mało rozległe, mało agresywne leczenie u pacjentów z mikrorakami tarczycy – dodała prof. Aldona Kowalska.
Zespół kliniki endokrynologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przeanalizował przypadki prawie 500 pacjentów, którzy w klinice z powodu tego nowotworu leczeni byli w latach 2001 – 2020.
Rak tarczycy jest coraz częściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym. W klinice endokrynologii ŚCO rocznie leczonych jest około 150 pacjentów z nowo rozpoznanym rakiem tarczycy. Obecnie pod opieką kliniki jest już ponad 3,5 tys. pacjentów z tym nowotworem.