Stoiska z rękodziełem oraz naturalnymi regionalnymi produktami, przejazd motocykli, pokazy samochodów, warsztaty i turnieje dla niepełnosprawnych, a także dmuchańce dla dzieci, to atrakcje rozpoczynającego się dziś święta głównego miejskiego deptaka – budzenie ul. Sienkiewicza organizowane jest po raz czternasty.
Organizator wydarzenia, Sebastian Michalski podkreśla, że przez najbliższe kilka dni ulica Sienkiewicza będzie tętnić życiem.
– Zapraszamy wszystkich kielczan w każdym wieku, by przyszli na główny miejski deptak. Mamy mnóstwo wystawców. Będzie można zobaczyć samochody zaprezentowane przez kieleckie salony. Na dzieci czekają dmuchańce. W sobotę (28.05) odbędzie się m.in. przejazd motocykli sprzed pomnika Henryka Sienkiewicza. Mam też potwierdzony lot balonem z kieleckiego Rynku. Liczymy, że pogoda po południu dopisze – podkreśla.
Swoje stoisko przygotował m.in. Zakład Aktywności Zawodowej Diecezji Kieleckiej. O tym co można na nim znaleźć opowiada Kinga Mikołajczyk. – Zatrudniamy osoby niepełnosprawne, które zajmują się rękodziełem. Część osób maluje, część szyje na maszynach, a inni lepią w glinie. Są to rzeczy wykonane z materiału, jak maskotki dla dzieci, naczynia ceramiczne albo przedmioty codziennego użytku, wykonane ze sklejki. Przygotowujemy także biżuterię. Mamy też rzeczy wypalane laserem – opisuje.
Nie brakuje też stoisk z różnymi przysmakami regionalnymi. Są np. ręcznie robione sery góralskie z Nowego Targu, które budzą zainteresowanie kupujących. – Mamy wiele odmian sera, takich jak kozi, owczy, owczo-krowi, białe korbaczyki, wędzone, a także naturalne soki i żurawina – mówi.
Z kolei na innym stoisku litewskie chleby sprzedawane są przez Sławomira Szczygielskiego, który do Kielc przyjechał z Radlina Podlaskiego.
– Są to tradycyjne litewskie chleby z kminkiem i bakaliami. Mamy również ciemny żytni chleb, do którego przygotowania wykorzystano marmoladę jabłkową. Pieczywo dzięki temu bardzo długo zachowuje świeżość. Sprzedajemy też naturalny kwas chlebowy – dodaje.
Impreza rozpocznie się dziś popołudniu i potrwa przez dziesięć dni, do niedzieli, 5 czerwca.