Ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach chcą zwiększyć liczbę zabiegów endoprotez stawów kolanowych i biodrowych realizowanych w lecznicy.
Obecnie w klinice miesięcznie wykonywanych jest około 25 zabiegów endoprotez. Natomiast zespół planuje zwiększenie tej liczby do 40 operacji, co skróci czas oczekiwania na zabieg, informuje Rafał Wójcicki, kierownik Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w szpitalu na Czarnowie.
– Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego przestał być operacją, a stał się zabiegiem operacyjnym. Czas jego trwania, dzięki zastosowaniu mniej inwazyjnych metod znacznie się skrócił. Podczas zabiegu chirurdzy nie naruszają mięśni ani przyczepów mięśniowych. My tylko mięśnie odchylamy, dostajemy się do stawu biodrowego, wykonujemy zabieg i zamykamy rozcięcie – wyjaśnia specjalista.
Jak podkreśla Rafał Wójcicki, specjaliści z kliniki cały czas się rozwijają i wprowadzają nowe techniki operacyjne.
– Zakładamy już endoprotezy stawu barkowego. Dotychczas w naszym województwie to mało rozwinięta gałąź ortopedii, ale bardzo duża liczba urazów geriatrycznych skłania nas do tego, by zakładać także protezy stawów ramiennych – dodał Rafał Wójcicki.
Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego standardowo trwa około 40 minut. Po jego wykonaniu pacjent ze szpitala wychodzi po dwóch dniach.
Zabiegi te są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.