Bociania para z gniazda w Nietulisku Dużym doczekała się potomstwa. W gnieździe zaobserwować można trzy bocianiątka. Pisklęta wykluły się w ciągu ostatnich kilku dni. Najmłodsze pojawiło się wczoraj. Obserwowanie bocianiego życia jest możliwe w tym sezonie dzięki kamerce i relacji online.
Jak mówią mieszkańcy, gniazdo jest dość głębokie, więc nie wiadomo też, ile jest jaj. Leokadia Gilewska doliczyła się dwóch, więc ze zdziwieniem przyjęła wieść, że wykluł się i trzeci maluch.
– Myśleliśmy, że nic z tego nie będzie, a tu trzy bociany. Kiedy się pojawiło pierwsze jajko, to dzwoniliśmy do siebie, aby powiedzieć, że już jest. Podobnie z lęgami. Cieszymy się tak, jakby dziecko się urodziło – mówi Leokadia Gilewska.
Pani Leokadia korzysta z nowego rozwiązania i obserwuje bociany również za pomocą komputera, ale wygląda ich także z balkonu. Podobnie sołtys Nietuliska Dużego Henryk Jabłoński, który podkreśla, że kamera bardzo pomaga.
– To będzie jeszcze większa atrakcja kiedy podrosną troszkę, staną na nogach, będzie karmienie. To wszystko jest piękne. Dlatego ta kamera jest tak na czasie, bo teraz stając pod gniazdem nie widać, co się tam dzieje – mówi sołtys.
Tradycjonalistą jest z kolei Gabriel Tomczyk, który od wielu lat bociany obserwuje z własnego balkonu. Poprzednie gniazdo, znajdujące się na drzewie, widział lepiej.
Jak dodają mieszkańcy, w ubiegłym roku z trzech piskląt zostało tylko jedno, więc mają nadzieję, że w tym roku ptakom dopisze więcej szczęścia. Przypominają, że w poprzednich latach bywało nawet do pięciu młodych. Pani Leokadia dodaje, że boćki nie są dokarmiane, ponieważ kilka lat temu ptaki nie skorzystały z poczęstunku wątróbkami. W związku z tym uznano, że same doskonale sobie radzą i nie potrzebują wsparcia. W okolicy mają też dużo łąk oraz rzekę, co sprawia, że nie ma problemu z pozyskaniem pokarmu.
Młode bociany w gnieździe spędzą około dwóch miesięcy. W połowie sierpnia już będą potrafiły latać i samodzielnie żerować.
Bocianie gniazdo w Nietulisku istnieje od ponad 60 lat.
Transmisję z tego, co dzieje się w gnieździe można obejrzeć TUTAJ.