Od 10 do 12 czerwca po raz kolejny na Wykusie, w miejscu stacjonowania zgrupowań partyzanckich Ponury-Nurt, odbędą się uroczystości rocznicowe. W tym roku połączone będą z 65. rocznicą powstania Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Ponury-Nurt, pierwszego po wojnie niezależnego stowarzyszenia zrzeszającego żołnierzy Armii Krajowej.
Spotkania na Wykusie rozpoczęły się tuż po wojnie, kiedy do swojej leśnej twierdzy przychodzili żołnierze Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego Od 10 do 12 czerwca po raz kolejny na Wykusie, w miejscu stacjonowania zgrupowań partyzanckich Ponury-Nurt, odbędą się uroczystości rocznicowe. W tym roku połączone będą z 65. rocznicą powstania Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Ponury-Nurt, pierwszego po wojnie niezależnego stowarzyszenia zrzeszającego żołnierzy Armii Krajowej. „Nurta”. W 1957 roku na polanie Wykus, czyli w pobliżu wzgórza Kropka, gdzie znajdował się obóz, postawili kapliczkę Matki Bożej, a na niej umieścili nazwiska wszystkich zmarłych kolegów. Początkowo spotkania odbywały się jesienią, a obecnie odbywają się w weekend najbliższy rocznicy śmierci „Ponurego”.
W tym roku uroczystości rozpoczną się w piątek (10 czerwca) w Bodzentynie. O godzinie 11 w szkole podstawowej odsłonięta zostanie tablica poświęcona Władysławowi Wasilewskiemu „Osetowi”. Jak przypomina Rafał Obarzanek, prezes Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Ponury-Nurt, w okresie II wojny światowej Władysław Wasilewski uczył miejscowe dzieci:
– W okresie okupacji dbałość o edukację była równie ważna, jak walka zbrojna. Partyzanci Armii Krajowej, którzy – jak „Oset” – mieli przygotowanie nauczycielskie, także w ten sposób przyczyniali się do odzyskania niepodległości. Chcemy tą tablicą upamiętnić kilkunastomiesięczny pobyt Władysława Wasilewskiego w Bodzentynie.
Główna część uroczystości odbędzie się w sobotę, 11 czerwca. Msza święta na Wykusie tradycyjnie rozpocznie się o 16. Wcześniej odbędzie się uroczyste wprowadzenie pocztów sztandarowych i podniesienie flagi, a po wspólnym nabożeństwie – Apel Pamięci. Uroczystości zakończą się w niedzielę, 12 czerwca, w Wąchocku. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.