O problemach osób z dysfunkcją wzroku oraz sposobach, w jaki pokonują bariery dyskutowano dziś w Kielcach.
Jak informuje Joanna Winiarska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce, a zarazem współorganizator spotkania, rozmowy pod hasłem „Kultura bez granic” mają służyć integracji osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi.
– Spotkanie pomaga nam również łamać bariery dla niepełnosprawnych. Dzięki takim wydarzeniom pokazujemy, że słyszymy i wiemy o tych przeszkodach i potrzebach osób niedowidzących i niewidomych. Chcemy, aby obiekty kultury i wszelkie wydarzenia były skierowane do wszystkich, nie dzieliły społeczeństwa na sprawnych i niepełnosprawnych – dodała Joanna Winiarska.
Gabriela Rubak z Fundacji „Szansa dla Niewidomych” przyznaje, że dla jej środowiska w ciągu kilku ostatnich lat wiele zmieniło się na plus, ale wciąż osoby z dysfunkcją wzroku napotykają na różne bariery.
– Dużo zmieniło się po wprowadzeniu w 2019 roku ustawy, która obliguje instytucje, aby udostępniały swoją ofertę dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jeszcze dużo należy zrobić w zakresie zmiany mentalności ludzi. Myślę, że to jest ogromna bariera. Ta świadomość społeczna jest jednak jeszcze dość niska – dodała Gabriela Rubak.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, ambasador wydarzenia przypomniała, że rolą zarówno rządu, jak i samorządu jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu do wszystkich rodzajów dóbr.
– Każdego roku samorząd województwa świętokrzyskiego zapewnia środki na wsparcie organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Mamy również powołanego rzecznika ds. osób z niepełnosprawnościami – dodała Renata Janik.
Obejmując władzę w państwie zdecydowaliśmy, by przestrzeń w naszym państwie, w naszym społeczeństwie była również udostępniona dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, powiedział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– W tym celu realizowany m.in. jest rządowy program „Dostępność plus”. Jego rolą jest właśnie dostosowanie wszelkiego rodzaju obiektów użyteczności publicznej i miejsc, z których mogłyby korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Ten program pokazuje również, jak jeszcze wiele obszarów wymaga dostosowania ich do potrzeb niepełnosprawnych, również tych z niepełnosprawnością wzroku. Cieszy mnie to, że to my zdecydowaliśmy o tym, by większość programów telewizyjnych była dostosowana do osób z niepełnosprawnościami wzroku, czy osób niedosłyszących. To jest niezwykle ważne – dodał Krzysztof Słoń.
Podczas wydarzenia obejrzeć można było m.in. wystawę sprzętu specjalistycznego dla osób niewidomych i słabowidzących, a na jego zakończenie wystąpił niewidomy artysta z Belgii, który reprezentował swój kraj na pierwszym konkursie Eurowizji dla niewidomych i słabowidzących.