„Od ziarenka do bochenka” – taką nazwę będzie nosić nowy budynek muzeum ludowego w Adamowie, który zaprezentuje tajniki tradycyjnej produkcji chleba.
Jan Krawczyk, twórca muzeum informuje, że w nowym budynku będzie można prześledzić kolejne etapy powstawania chleba. Znajdziemy dużo informacji o zbożach, które były i są uprawiane na polskiej ziemi, jak również zdobędziemy wiedzę, jakimi narzędziami przerabiano surowiec.
– Zgromadzimy przedmioty związane z produkcją zbóż i produkcją chleba na dawnej wsi. Będą tam żarna, sierpy, kosy, babki do klepania kos, łopaty do chleba.
Jak dodaje, ekspozycja opatrzona będzie tablicami informacyjnymi o każdym z przedmiotów i procesów, do których były wykorzystywane. Dodatkowo, przy wiacie powstanie, stworzony według dawnej technologii piec chlebowy, w którym będzie można robić wypieki.
Muzeum w Adamowie założyli w 2006 roku Teresa i Jan Krawczykowie. Jak informuje założyciel, latami zbierał stare przedmioty i myślał o miejscu, gdzie mógłby je wyeksponować. Dopiero po przejściu na emeryturę mógł w pełni zrealizować swój pomysł.
W muzeum znajdziemy również kolekcję obrazów sakralnych, które kiedyś wieszano na ścianach, są też zapaski i ludowe stroje. Z innymi przedmiotami codziennego użytku sprzed lat, takimi jak: telefony, radia, wagi, kołyski, koronkowe pościele także możemy się zapoznać.
Na potrzeby muzeum został zaadaptowany dom rodzinny Teresy Krawczyk. Oprócz chaty, muzeum obejmuje też podwórko, altany, stodołę i wiatę. Zwiedzając kolejne pomieszczenia poznajemy życie codzienne mieszkańców gminy sprzed lat.