Średnio 9 tys. mieszkańców gminy Końskie korzysta miesięcznie z publicznej komunikacji. Oznacza to, że statystycznie co drugi mieszkaniec jeździ autobusem. Wznowiona po kilkunastu latach przerwy komunikacja publiczna okazała się sukcesem.
Krzysztof Obratański burmistrz Końskich przypomina, że komunikacja ruszyła kilka dni przed lockdownem związanym z pandemia w marcu 2020 roku. Dlatego dopiero teraz po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią, zebrane dane pokazują rzeczywiste potrzeby i upodobania mieszkańców gminy i jak mówi napawają zadowoleniem.
– Średnio miesięcznie nasi przewoźnicy sprzedają od 8 do 8,5 tys. biletów jednorazowych i od 550 do 800 biletów miesięcznych. To oznacza, że znacząca liczba mieszkańców naszej gminy korzysta z komunikacji publicznej.
Burmistrz dodaje, że od kwietnia uruchomiono nową stałą linię do Sielpi, która wcześniej funkcjonowała tylko w miesiącach letnich.
– Wcześniejsze uruchomienie tej linii związane jest z pobytem dużej liczby obywateli Ukrainy w Sielpi. Dzięki komunikacji mogli załatwić sprawy w urzędach czy przyjechać do Końskich na zakupy.
Włodarz dodaje, że gmina jest ewenementem w skali kraju, ponieważ stworzyła komunikację od zera dzięki wsparciu z rządowych programów.
– Programy pomagały uzupełnić białe plamy komunikacyjne na mapie województw, więc najczęściej do już istniejących linii dodawano pojedyncze nowe trasy do odległych miejscowości. Gmina Końskie była jedną białą plamą, bo komunikacji publicznej nie było.
W środę (25.05) burmistrz opowie o szczegółach uruchomienia koneckiej komunikacji podczas Kongresu Zarządzania Administracją Samorządową w Płocku.
Kongres Zarządzania Administracją Samorządową to największe spotkanie osób odpowiedzialnych za sprawne funkcjonowanie urzędu i organizację pracy oraz miejsce wymiany doświadczeń pomiędzy samorządami.