Cygara zapalone przez Mickiewicza i Edwarda Odyńca 5 maja 1830 roku na Wezuwiuszu, maska pośmiertna pisarza oraz pamiątki z krakowskiego pogrzebu poety – między innymi takie eksponaty będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.
W tym oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach trwają przygotowania do nowej ekspozycji zatytułowanej „Poza ramami”. Jak mówi jej kurator, Sylwia Zacharz, jest ona związana z 200. rocznicą wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – zbioru uważanego za manifest polskiego romantyzmu.
– Publikacja ta, wydana w nakładzie jedynie pięciuset egzemplarzy, stała się manifestem i początkiem nowej, romantycznej epoki. Tu znalazły się dwa najważniejsze ideowo teksty – „Romantyczność” oraz „Przemowa”, w których Mickiewicz domagał się miejsca w literaturze dla pieśni gminnej, postulował oryginalność oraz narodowość sztuki i nakreślał drogę dla nowej literatury – wyjaśnia.
Podkreśla, że to dzieło do dziś jest źródłem inspiracji dla wielu twórców. Jednym z nich był Stefan Mrożewski.
– Przygotował on cykl 14 ilustracji do „Ballad i romansów”, który w 1960 roku wydał tylko w 30 egzemplarzach. Na naszej wystawie pokażemy te drzeworyty wraz z klockami drzeworytniczymi. Każdej ilustracji towarzyszyć będzie plansza z odręcznie napisanym przez Mrożewskiego fragmentem ballady – zapowiada.
Twórcy wystawy chcieli pokazać, że „Ballady i romanse” wciąż są ważnym dziełem. Sylwia Zacharz podkreśla, że przy okazji chcieli przypomnieć twórcę tego dzieła.
– Zobaczymy to, co nam przybliży biografię Mickiewicza, czyli będą fotografie, listy, cygara, zapalone przez Mickiewicza i jego przyjaciela Odyńca na Wezuwiuszu. Będzie też można zobaczyć maskę pośmiertną Mickiewicza, ale także wieńce, szarfy z krakowskiego pogrzebu Mickiewicza oraz różnego rodzaju dokumenty, które przybliżą nam wieszcza – wymienia.
Wystawa poświęcona Adamowi Mickiewiczowi nie przez przypadek prezentowana jest w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Sylwia Zacharz zaznacza, że jest to muzeum literackie.
– Rolą muzeum literackiego jest przybliżanie szeroko pojętej literatury. Akurat Mickiewicz był Żeromskiemu bliski. Jednym z pierwszych utworów, które Żeromski poznał jako dziecko, był „Pan Tadeusz”. Wprawdzie to nie „Ballady i romanse”, ale jednak utwór Adama Mickiewicza. Mickiewicz był ważny dla wszystkich literatów – mówi.
Dodaje, że nie po raz pierwszy w tej placówce prezentowana jest postać innego twórcy. Przywołuje chociażby niedawną wystawę poświęconą Dantemu.
– W kwestiach rocznicowych warto przypominać takie najważniejsze dzieła polskiej czy światowej literatury. Muzeum literackie jest jak najbardziej predestynowane do tego, by takie wystawy robić. Z kolei sam Żeromski był człowiekiem, który jako młodzieniec, jako uczeń tej szkoły (Muzeum lat Szkolnych Stefana Żeromskiego mieści się w budynku dawnej szkoły – przyp. red.), jako kilkunastoletni chłopiec, czytał bardzo dużo. W związku z tym to też w jakiś sposób kieruje naszą decyzją, co do wyboru tematu wystaw. Dla Żeromskiego literatura polska i światowa były bardzo ważne i chcielibyśmy to podkreślać, że skoro dla patrona naszego muzeum były one istotne, to my będziemy te rzeczy kontynuować – mówi.
Prezentowane eksponaty pochodzą z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a różne wydania „Ballad i romansów” wypożyczyła biblioteka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Wernisaż wystawy „Poza ramami” odbędzie się we wtorek, 24 maja, o godz. 18, wstęp wolny.