Europejscy przedstawiciele geoparków UNESCO wizytują Centrum Geoedukacji w Kielcach. W ciągu tygodnia poznają geologiczne perełki regionu, po to żeby przygotować wspólną, międzynarodową aplikację działającą w wirtualnej rzeczywistości.
Jak informuje Michał Poros, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Geopark Świętokrzyski, do regionu przyjechało 22. zagranicznych gości, związanych z projektem VR@Geoparks. Świętokrzyski zespół działa w nim wspólnie w partnerami z Europy.
Według planów, pod koniec tego roku powstanie bezpłatna aplikacja, dostępna również po angielsku. Będzie promować najciekawsze obiekty geologiczne w wydaniu wirtualnym.
– Będzie to jedna aplikacja, ale poza świętokrzyskimi, zaoferuje także wiele geo-stanowisk z Włoch, Chorwacji, Turcji i Węgier. Jej potencjał tkwi w różnorodności geologiczno-przyrodniczo-kulturowej – mówi.
W nadchodzących dniach przedstawiciele geoparków odwiedzą m.in. Jaskinię Raj, zamek w Chęcinach, centrum tradycji garncarskich w Chałupkach. Szlak zawiedzie ich również na Górę Moczydło, Chelosiową Jamę i do innych rezerwatów przyrody.
Na początek, goście zwiedzili stałą wystawę w Centrum Geoedukacji na Wietrzni. Dzień zamknie wieczorny spacer po Kielcach, który zapozna gości z najciekawszymi obiektami w mieście – zapowiada Michał Poros.
Ideą jest pokazanie naszych terenów i sposobów wykorzystania w turystyce i edukacji lokalnego dziedzictwa geologicznego, przyrodniczego i kulturowego – informuje.
– W czasie pobytu grupy roboczej powstaną zdjęcia do aplikacji, której użytkownicy w specjalnych okularach będą mogli oglądać wybrane miejsca w technologii wirtualnej rzeczywistości – wyjaśnia.
Prestiżowy status światowego parku UNESCO jest odnawiany decyzją ekspertów co 4 lata.