Wniosek gminy Piekoszów o nadanie praw miejskich czeka już tylko na zatwierdzenie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uchwała w tej sprawie została jednogłośnie podjęta przez radę gminy w marcu tego roku. Jeżeli wniosek otrzyma pozytywną opinię to Piekoszów stanie się miastem 1 stycznia 2023 roku.
Wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek przypomina, że dokumentacja w tej sprawie została złożona do ministerstwa za pośrednictwem wojewody świętokrzyskiego.
– Wojewoda pozytywnie zaopiniował nasz wniosek, który w dalszej kolejności trafił do MSWiA . Podejrzewam, że ostateczna decyzja Rady Ministrów zapadnie w połowie tego roku, na przełomie lipca i sierpnia – mówi.
Zbigniew Piątek jest zdania, że uzyskanie praw miejskich przyśpieszy rozwój gospodarczy i demograficzny gminy.
– To przede wszystkim inwestycja w przyszłość naszej gminy. Status miasta pomoże w rozwoju. Mamy dużo atrakcyjnych terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkalną oraz inwestycje. Chcemy także skorzystać z unijnych programów przeznaczonych na rewitalizację obszarów miejskich – podkreśla.
Włodarz gminy wskazuje, że część mieszkańców jeszcze na etapie konsultacji społecznych wyrażała pewne obawy związane z zamianą statusu miejscowości.
– Obawy najczęściej dotyczyły kwestii podwyższenia podatków. Mogę uspokoić mieszkańców, że nie dzieje się to automatycznie. O wysokości podatków decydują radni tak jak teraz. Z kolei najwyższe i najniższe graniczne kwoty są określane poprzez ministerstwo finansów.
Rada gminy właśnie w tym przedziale musi określić stawki podatków np. od nieruchomości, czy środków transportu. Nie ma przepisów mówiących o tym, że zmiana statusu miejscowości oznacza podwyższenie podatku – dodaje Zbigniew Piątek.
Jeśli cała procedura przebiegnie pomyślnie Piekoszów uzyska prawa miejskie 1 stycznia 2023 roku. 1 stycznia tego roku prawa miejskie odzyskały Iwaniska.
Piekoszów istniał już w 1337 roku i był parafią zasiedloną przez 240 osób. W należącym do rodu Odrowążów Piekoszowie pierwszy kościół parafialny pw. Św. Jakuba Apostoła powstał w 1366 r. Świątynia ta przetrwała do XIX w.
W 1807 r. proboszcz ks. Bernard Bzinkowski rozpoczął budowę nowego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół konsekrował biskup sandomierski Antoni Ksawery Sotkiewicz w 1884 r.
Kościół w Piekoszowie to regionalne Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Największym kultem otaczany jest słynący łaskami barokowy obraz Matki Bożej Miłosierdzia namalowany w latach 1691–1693.