Za nami drugi dzień przesłuchań uczestników finałowego konkursu 46. Buskich Spotkań z Folklorem. Na deskach muszli koncertowej w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju wystąpili wykonawcy, którzy zaprezentowali się już w przeglądach rejonowych w Nowym Korczynie, Opatowie, Ciekotach i Jędrzejowie.
Swoją twórczość zaprezentował m.in. Zespół Pieśni i Tańca Domu Kultury w Małogoszczu. Powstał w marcu 2010 r. Na scenie zagrał m.in. dwa oberki, dwie polki. Jak mówią członkowie zespołu, działają po to, żeby dać publiczności wiele radości.
– To lubimy, to jest nasze życie. Mamy okazję się spotkać, porozmawiać ze sobą, potańczyć, pośpiewać. Na próbach spotykamy się co czwartek, gramy ok. 2,5 godziny, wszystko po to, żeby się wyróżnić – mówili.
Na scenie wystąpił także Zespół Śpiewaczy Szewczanki z gminy Nowiny, śpiewając „Łoj, żeby nie kapusta” i „wszystkie kwiotki ładne”. Członkinie przypominają, że od 2006 roku działają przy Kole Gospodyń Wiejskich. W swoim dorobku artystycznym mają wiele osiągnięć na tle kulturowym i artystycznym.
– Śpiewamy na różnych festiwalach, imprezach, przeglądach kolęd, pastorałek. W swoim repertuarze mamy pieśni ludowe, ale i również wielkopostne. Ponadto gotujemy m.in. pierogi z kapustą i mięsem, kapustę z grochem po szewsku, ciasta, paszteciki, kurki po szewsku itp. – mówią.
Przewodniczy rady artystycznej Jerzy Szczyrba, muzyk, kompozytor z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach informuje, że jury bierze pod uwagę m.in. poziom artystyczny, stroje, ale i dobór repertuaru.
– Tzn. pieśni zgodne z subregionem. Jeśli z Ponidzia, to musi to być nuta wskazująca na to, że to jest ten region. Jeśli to są świętokrzyskie góry – pieśni również muszą być adekwatne i z odpowiednią gwarą – dodał.
Laureaci rejonowych przeglądów, walczą o nagrodę Grand Prix im. Piotra Gana dla najlepszej kapeli oraz nagrodę imienia Haliny Szelestowej dla najlepszego solisty lub zespołu śpiewaczego.
Zwycięzców 46. Buskich Spotkań z Folklorem poznamy 12 czerwca podczas koncertu laureatów, który odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 70 podmiotów wykonawczych w tym kapel, zespołów śpiewaczych i solistów. Organizatorem 46. Buskich Spotkań z Folklorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, zaś współorganizatorem od lat jest Polskie Radio Kielce.
Imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła i produktu lokalnego, w którym wzięło udział ponad 50 wystawców.