Zaczęły się 46. Buskie Spotkania z Folklorem. W muszli koncertowej Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju przez dwa dni prezentują się twórcy i wykonawcy muzyki ludowej z regionu.
Na scenie wystąpiła m.in. istniejąca od ponad 40 lat Kapela Buskowianie, która zagrała dwa oberki i polkę. Władysław Lewicki w zespole od 15 lat gra na akordeonie.
– Wydaje mi się, że jest zapotrzebowanie na tego typu muzykę w regionie. Niestety, kapel ludowych jest coraz mniej, dlatego skrzętnie podtrzymujemy te tradycje – mówi.
Buskie Spotkania z Folklorem są przeglądem grup i zespołów folklorystycznych. Celem jest ocena i dokumentacja folkloru województwa świętokrzyskiego, mówi Paweł Staszek z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
– Chodzi również o popularyzację muzykowania, śpiewu i tańców ludowych, oprócz tego jest to okazja do artystycznej konfrontacji zespołów folklorystycznych województwa i promocji kultury ludowej – dodaje.
Wykonawców ocenia rada artystyczna. Przewodniczy jej Jerzy Szczyrba, muzyk, kompozytor z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
– Oceniamy od gwary, przez melodie autentyczne i opracowane również, aranżacje – mam nadzieję stylowo związane folklorem muzycznym – dodaje.
Burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora podkreślił, że Buskie Spotkania z Folklorem to jedne z najbardziej wyjątkowych i prestiżowych konkursów dla wykonawców muzyki ludowej w Polsce.
– To wielkie wydarzenie, inspirowane tradycją i kulturą o wyjątkowym znaczeniu dla naszego kurortu i buskiej kultury. Urokliwe otoczenie zabytkowego parku zdrojowego oraz niezwykły klimat jaki towarzyszy tym festiwalom, sprawiają, że wiele osób wraca do Buska-Zdroju, aby wspólnie uczestniczyć w celebrowaniu tradycji ludowej – zaznaczył.
Maria Wiśniewska, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury podkreśliła, że folklor to nasza kultura i tożsamość, dlatego warto poznawać teksty, stroje i ludowe tańce.
W sobotę (21.05) przesłuchania potrwają do godz. 17.00, a w niedzielę (22.05) od godz. 11.00 do 17.00.
W sumie, w dwudniowym koncercie weźmie udział aż 70 podmiotów wykonawczych, które zaprezentowały się już w przeglądach rejonowych w Nowym Korczynie, Opatowie, Ciekotach i Jędrzejowie.
Finaliści walczą o nagrodę Grand Prix im. Piotra Gana dla najlepszej kapeli oraz nagrodę imienia Haliny Szelestowej dla najlepszego solisty lub zespołu śpiewaczego, które zostaną przyznane 12 czerwca podczas finałowego koncertu w WDK w Kielcach.
Głównym organizatorem Buskich Spotkań z Folklorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Współorganizatorem jest m.in. Polskie Radio Kielce.