Budynek naszej rozgłośni zostanie dziś podświetlony na fioletowo. W ten sposób Radio Kielce włącza się w przypadający dziś Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit. W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Nieswoiste zapalenie jelit nie ma wieku”.
Ten dzień ma zwracać uwagę na problemy pacjentów z tym schorzeniem oraz chorobą Leśniowskiego-Crohna. To przewlekłe choroby autoimmunologiczne z okresami zaostrzeń i remisji, objawiające się silnym bólem brzucha, biegunką i krwią w stolcu oraz zmęczeniem. W Polsce na te schorzenia cierpi prawie 100 tys. osób – informuje Beata Gładysiewicz, gastroenterolog, specjalista chorób dziecięcych ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach i prezes świętokrzyskiej „J-elity”.
– Przyczyny nieswoistych zapaleń jelit są nieznane. Są to choroby, które występują u osób predysponowanych genetycznie. By choroba się ujawniła muszą zadziałać jakieś czynniki środowiskowe. Mogą to być np. infekcje przewodu pokarmowego, a nawet duży stres może być przyczyną, że organizm człowieka dojedzie do niekontrolowanej reakcji zapalnej, która obejmuje śluzówkę jelita – wyjaśnia dr Beata Gładysiewicz.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, dotyczy – jak sama nazwa wskazuje – tylko jelita grubego. Natomiast choroba Leśniowskiego-Crohna może dotyczyć każdego odcinka pokarmowego, począwszy od jamy ustnej, a na odbycie kończąc – dodaje Beata Gładysiewicz.
– Leczenie polega na tym, by doprowadzić do tzw. głębokiej remisji, czyli że pacjent nie ma objawów, czuje się dobrze, ma prawidłowe wyniki badań i dochodzi do wygojenia śluzówki. To jest tzw. remisja całkowita. Leczenie może być wielokierunkowe, czyli farmakologiczne, sterydoterapia, ale może być też leczenie chirurgiczne oraz leczenie żywieniowe, które jest bardzo istotne u dzieci, zwłaszcza w chorobie Leśniowskiego-Crohna. Stosujemy też leczenie biologiczne – mówi Beata Gładysiewicz.
Na kolor fioletowy podświetlone zostaną dziś także m.in. Ostrowiecki Browar Kultury oraz Galeria Echo w Kielcach. Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Nieswoiste zapalenie jelit nie ma wieku”.
W Polsce na te choroby cierpi prawie 97 tys. osób.