Nieznacznie poprawiła się sytuacja zapasów magazynowych krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
Jak informowaliśmy, od kilku dni niedobory występowały w niemal wszystkich grupach. Obecnie największe zapotrzebowanie jest na grupy 0 Rh ujemną, B Rh ujemną, A Rh ujemną oraz A Rh dodatnią.
Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa informuje, że krew mogą oddawać także zdrowi i pełnoletni uchodźcy z Ukrainy, którzy mają nadany numer PESEL.
– Wszystkie osoby, które są zarejestrowane w polskim systemie numerów PESEL mogą oddawać krew. Oczywiście, muszą być zdrowe i pełnoletnie. By stwierdzić, czy są zdrowe musimy poddać je badaniom lekarskim oraz hematologicznym i wirusologicznym. Nie ma najmniejszych przeciwwskazań, by nasi goście z Ukrainy nie mogli oddawać krwi – mówi dyrektor centrum.
Jerzy Stalmasiński dodaje, że uchodźcy z Ukrainy, którzy będą chcieli oddać honorowo krew przejdą taką samą procedurę, jak Polacy. Muszą wypełnić ankietę i udać się z nią do rejestracji, a następnie do punktu hematologicznego w centrum. Od takiej osoby pobierane są także próbki krwi do badania wirusologicznego i hematologicznego.
– Dopiero po zakwalifikowaniu w badaniach hematologicznych dawca udaje się do gabinetu lekarskiego, by medyk mógł ocenić stan jego zdrowia, a następnie idzie oddać krew. Potem jego krew jest szczegółowo badana. Jeśli wszystkie czynniki, a więc wirusologiczne oraz hematologiczne i badanie lekarskie przejdzie pozytywnie, wówczas krew oddana przez dawcę kwalifikowana jest przez nasz dział zapewnienia jakości do wydania dla pacjenta – wyjaśnia Jerzy Stalmasiński.
Krew w dni powszednie można oddawać w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej 66, a także w oddziałach terenowych placówki, tj. w Końskich, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu i Starachowicach.