W Kielcach rozpoczęły się XIX Świętokrzyskie Dni Profilaktyki. W ramach przedsięwzięcia odbędzie się wiele konferencji oraz spotkań poświęconych problemom społecznym.
Podczas pierwszego sympozjum, specjaliści zajmowali się m.in. tematem przemocy w rodzinie, podczas pandemii COVID-19.
Grzegorz Trapcia, wojewódzki koordynator Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie informuje, że w ostatnich trzech latach wzrosła liczba niebieskich kart. W 2019 roku w naszym regionie założono ich ponad 4,5 tys., podczas gdy w 2021 roku ponad 4,7 tys.
– Przemoc dotyczyła każdej grupy społecznej: dzieci, kobiet i mężczyzn. Ich sytuacja w wyniku pandemii pogorszyła się. W każdym przypadku ofiara zamknięta w mieszkaniu, czy na małej powierzchni z osobą, która stosuje przemoc czuła się dodatkowo prześladowana – dodał Grzegorz Trapcia.
Grażyna Pisarczyk, kierownik Specjalistycznego Ośrodka dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach informuje, że na wzrost liczby przypadków agresji w rodzinie miało wpływ kilka czynników.
– Na pewno lęk i strach o własne bezpieczeństwo powodował, ze ta izolacja również zamykała ludzi w czterech ścianach, czyli ten mechanizm przemocy był silniejszy. Ofiara po pierwsze bała się swojego oprawcy, a z drugiej strony zakażenia koronawirusem. Dlatego bardzo często ofiary przemocy nie udawały się po pomoc, a problemy się piętrzyły. To był główny powód wzrostu przypadków przemocy w rodzinie – dodała Grażyna Pisarczyk.
19 maja będzie dniem poświęconym młodzieży, organizowanym przez przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Kielcach. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wzięli udział w spotkaniu, podczas którego obejrzeli spektakl „Bajka o złym królu”, pokazującym problemy, których dzieci i młodzież doświadczyły w okresie pandemii, a następnie wysłuchali wykładu obejmującego tematykę zdrowego stylu życia i profilaktyki agresywnych zachowań w internecie, czyli hejtu i mowy nienawiści.