Po kilku latach przerwy, Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie powróci na szlak. Pierwszych turystów w podróż zabierze prawdopodobnie w przyszły weekend. Na początku pociąg będzie wyruszał w 9-kilometrową trasę z Jędrzejowa do miejscowości Jasionna.
Przypomnijmy, w 2019 roku kolejka zawiesiła kursy, bo stan torowiska nie pozwalał na bezpieczną jazdę. Poprzedni zarządca – Ciuchcia Experss Ponidzie – spółka, która zarządzała kolejką przez 18 lat nie uzyskała wówczas tzw. świadectwa bezpieczeństwa wydawanego przez Urząd Transportu Kolejowego. Od 2020 roku taborem zarządza Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
– Obecnie trwają ostatnie prace przygotowawcze do wyjazdu pociągu, zarówno te przy remoncie torowiska, wagonów oraz lokomotywy – mówi Katarzyna Wydrzyńska z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych kierownik sekcji ds. Świętokrzyskiej Kolejki Wąskotorowej Ciuchcia Ponidzie.
– Na 9 km szlaku będziemy podziwiać przepiękne pola kwitnącego rzepaku. Przejedziemy przez las jakubowski. Na końcu trasy, na stacyjce w miejscowości Jasionna będzie możliwość zorganizowania ogniska, pieczenia kiełbasek, spędzić miło czas. Możemy również zapewnić muzykę – dodaje.
Czas przejazdu wynosi około godziny. Na trasę wyjedzie rumuńska lokomotywa Lxd2, produkowana od 1968 roku wraz z dwoma wagonami, każdy po 45 miejsc – dodaje. Na turystów czeka także niespodzianka.
– W czasie wakacji będzie można korzystać z „letniego” wagonu w stylu retro bez dachu na 32 miejsca. Na razie pociąg będzie kursował „na zamówienie” dla zorganizowanych grup. Wycieczki mniejsze do 45 osób i większe do 90 – mówi.
Cennik i dane kontaktowe już niebawem zostaną umieszczone na stronie internetowej i fanpag’u kolejki. Z kolei w sierpniu pojawią się biletomaty, a rezerwacji i opłat będzie można dokonywać przez stronę internetową.
Obecnie prowadzone są także prace przy remoncie odcinka z Jasionnej do Motkowic. Wymieniane są m.in. podkłady kolejowe.
W dalszych planach jest remont bardzo zniszczonego torowiska od Umianowic do Pińczowa. Wymaga dużego nakładu pracy i pieniędzy. Odbudowy wymaga też most drewniany na Nidzie oraz przejazdy nad mokradłami na odcinku z Motkowic do Umianowic. Te zadania miałaby zostać zrealizowane w ramach „Polskiego ładu”. O środki wystąpił już Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Jeśli uda się pozyskać pieniądze i przeprowadzić gruntowny remont trasy to kolejka będzie kursować na całym szlaku kolejowym z Jędrzejowa przez Umianowice do Pińczowa. Będzie to jednak możliwe dopiero za kilka lat, a szacowany koszt inwestycji wyniesie prawdopodobnie ponad 50 mln zł.
W planach jest także remont zabytkowego parowozu Px-48, który mógłby być dodatkową atrakcją turystyczną. To zadanie zostało ujęte we wniosku, który został złożony w ramach Polskiego Ładu. Wraz z naukowcami z Politechniki Świętokrzyskiej, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, zastanawia się nad zasilaniem parowozu alternatywnymi, ekologicznymi źródłami energii.
Spółka Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie powstała w 2002 roku. W jej skład wchodziły: urząd marszałkowski, powiaty: jędrzejowski i pińczowski oraz miasta i gminy: Jędrzejów, Pińczów, Kije i Imielno. Niestety jej działalność przynosiła finansowe straty a samorządy niechętnie je pokrywały. Ostatecznie w 2020 roku zlikwidowano spółkę powołując w jej miejsce nową z tymi samymi udziałowcami. Tym razem główna odpowiedzialność spadła na urząd marszałkowski który w 60 proc finansuje działalność kolejki. W jego imieniu instytucją zarządzającą kolejną została Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych którego zadaniem jest wznowienie przewozów, ich uatrakcyjnienie oraz remont torowiska i wydłużenie trasy aż do Pińczowa. Te plany wpisują się w inne inwestycje Parków. W tym roku jesienią w Umianowicach przez które przebiega trasa kolejki oddane zostanie Centrum Edukacji Przyrodniczej którego częścią ma być Nidarium czyli akwarium w którym będzie można obejrzeć różne gatunki ryb żyjące w rzece.