– Jeżeli te zarzuty są całkowicie bezpodstawne, to pan marszałek szybko dowiódłby przed sądem swojej niewinności i zakończylibyśmy sprawę w sposób, którego byśmy chyba wszyscy oczekiwali – powiedział senator Jacek Włosowicz z klubu Prawa i Sprawiedliwości, komentując w Rozmowie Dnia wczorajszą rekomendację senackiej komisji regulaminowej w sprawie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.
Komisja opowiedziała się za odrzuceniem wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu. Tomasz Grodzki jest podejrzewany o to, że mógł przyjmować korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich, kiedy pełnił funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej
– Immunitet, który wiąże się z wykonywaniem mandatu, nie powinien służyć temu, żeby się chronić za jego pomocą w kwestiach dwuznacznych. Ma służyć do tego, byśmy mogli swobodnie wypowiadać swoje myśli w ramach wykonywanego zawodu, a nie być pomocą w przypadku dyskusyjnych zdarzeń – dodał senator.
Jacek Włosowicz odniósł się także do porozumienia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Stwierdził, że jesteśmy na dobrej drodze do odblokowania pieniędzy.
– Jestem optymistą w tej kwestii. Komisja Europejska ma opiniować KPO, a dopiero później Rada Europejska go zatwierdzi. Sądzę, że odzew, który płynie z Polski na temat oczekiwań, jakie wyraziły pod naszym kątem struktury europejskie, jest akceptowalny przez Komisję. Myślę, że w szybkim czasie będziemy mogli korzystać z KPO. Te pieniądze są nam potrzebne, a nasi sąsiedzi już je wykorzystują – zauważył senator.
Kością niezgody w kwestii pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy była sprawa likwidacji Izby Dyscyplinarnej, której KE oczekiwała od Polski. Nieprzychylna temu była Solidarna Polska, z której w kwietniu został wykluczony Jacek Włosowicz.
– Jednoznaczne wypowiedzi ministra Ziobry i moich byłych kolegów przyczyniły się do tego, że pozytywna opinia komisji na temat KPO jest oczekiwana już od roku – skomentował gość Rozmowy Dnia.
Jak podkreślił, jedną z przyczyn, dla których przestał być członkiem tego ugrupowania, były znaczące różnice w poglądach, również na temat polityki zagranicznej.
– Uważam, że na arenie międzynarodowej należy się jednoczyć i robić wspólne projekty. Powinniśmy się starać o jak najmocniejszą pozycję w Unii Europejskiej, ale nie osiągniemy tego, gniewając się na nią i narzucając jednoznaczne rozwiązania – ocenił Jacek Włosowicz.
Tematem, którym żyje teraz krajowa gospodarka jest wysoka inflacja, której skutkiem są rosnące stopy procentowe, przekładające się na coraz wyższe raty kredytów. Rząd przygotował program wsparcia dla osób spłacających kredyty hipoteczne, obejmujący m.in. odroczenie spłaty części rat.
– Pierwszy raz w naszej historii mamy do czynienia z takim problemem. Szybka reakcja rządu i parlamentu jest próbą rozwiązania tej kwestii. Czy zaproponowane rozwiązania wystarczą? To pokażą najbliższe miesiące. Jeśli będzie taka potrzeba, to będziemy te ustawy poprawiać – wskazał senator.