Mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy w Kielcach, pod przewodnictwem księdza Kamila Banasika, duszpasterza trzeźwości diecezji kieleckiej, w środę rozpoczną się XIX Świętokrzyskie Dni Profilaktyki.
Następnie o 10.15 na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Krakowskiej 11 w Kielcach rozpocznie się konferencja „Doświadczenie traumy w biegu życia rodziny”. Będzie ona stanowić kontynuację spotkań naukowych w ramach Światowych Dni Rodziny i Świętokrzyskich Dni Profilaktyki, organizowanych corocznie w Kielcach od 1994 roku.
Podczas Świętokrzyskich Dni Profilaktyki odbędą się także liczne wydarzenia towarzyszące, organizowane przez instytucje wchodzące w skład Zespołu ds. Uzależnień, AIDS i HIV przy wojewodzie świętokrzyskim.
19 oraz 20 maja, również w siedzibie Wydziału Pedagogiki i Psychologii UJK w Kielcach odbędą się wykłady i warsztaty dotyczące tematyki szeroko pojętych problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązywania skierowane do naukowców, studentów oraz innych zainteresowanych osób.
19 maja będzie także dniem poświęconym młodzieży, organizowanym przez przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Kielcach. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wezmą udział w spotkaniu, podczas którego obejrzą spektakl „Bajka o złym królu”, ukazującym problemy, jakie dzieci i młodzież doświadczyły w okresie pandemii, a następnie wysłuchają wykładu obejmującego tematykę zdrowego stylu życia i profilaktyki agresywnych zachowań w Internecie, czyli hejtu i mowy nienawiści. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00.
Dodatkowo w całym województwie w maju organizowane będą wydarzenia profilaktyczne, realizowane przez instytucje, których przedstawiciele są członkami Zespołu ds. Uzależnień, AIDS i HIV oraz przez poszczególne samorządy. Działania te mają na celu aktywizację społeczną mieszkańców.
Szczegółowy program XIX Świętokrzyskich Dni Profilaktyki znajduje się na naszej stronie internetowej.