Edukacyjni eksperci z południowo-wschodniej Polski przyjechali dziś do Kielc. Rozpoczęła się konferencja, inaugurująca II Ogólnopolskie Forum Doskonalenia Kadr Oświaty.
Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli mówi, że jest wiele wyzwań, które stoją przed szkołami i uczniami. Chodzi na przykład o dużą liczbę uczniów z Ukrainy, nowoczesne technologie wchodzące do szkół, ale też nowe podejście do przekazywania wiedzy o przeszłości naszego kraju.
Jednym z warsztatów dla nauczycieli, przygotowanych na forum będzie poświęcone historii i teraźniejszości. To nowy przedmiot, który pojawi się w szkołach średnich od września. Będzie wprowadzany etapami i częściowo zastąpi wiedzę o społeczeństwie. Jacek Wołowiec podkreśla, że jego placówka współdziała z ośrodkami w Lublinie, Rzeszowie i Krakowie, by możliwie najszerzej wspierać nauczycieli.
– My doskonale wiemy, że przed polską edukacją stoją ogromne wyzwania, z którymi sobie trzeba poradzić. Jako przedstawiciele systemu doskonalenia pomagamy nauczycielom i szkołom pracować efektywnie – mówi Jacek Wołowiec.
Dyrektor ŚCDN dodaje, że historia i teraźniejszość, to przedmiot, do którego prowadzenia nauczyciele są przygotowani. Natomiast ważne jest, aby lekcje były ciekawe. Stąd pomysł na warsztaty online, które podpowiedzą jak takie zajęcia poprowadzić.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty uważa, że nowy przedmiot zaciekawi młodych ludzi przeszłością naszego kraju.
– Historia po II wojnie światowej była bardzo mało znana wśród młodzieży. Ten przedmiot ma przybliżyć m.in. historię komunizmu, Solidarności, stanu wojennego. Dla mnie stan wojenny jest czymś, co było bardzo niedawno, a dla części uczniów jest równie odległy jak bitwa pod Grunwaldem. Jest o czym mówić – przekonuje kurator.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości mówi, że II Ogólnopolskie Forum Doskonalenia Kadr Oświaty jest ważne, również w kontekście przygotowania nauczycieli do ciekawego prowadzenia zajęć o najnowszej historii naszego kraju.
– Nie może to być tylko nakaz ministerialny. To musi wynikać również z działań podjętych na poziomie nauczycieli, by nauka historii – tego, na czym nam jako państwu zależy była ciekawa – tłumaczy parlamentarzysta.
W ramach Forum, przed dwa tygodnie będą odbywały się warsztaty i szkolenia online. Prowadzić je będą eksperci zarówno z kieleckiego Centrum, jak i specjaliści z Lublina, Rzeszowa i Krakowa.