Krzyże Orderu Odrodzenia Polski, złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, a także Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymało 21 osób z województwa świętokrzyskiego.
W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczył wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. W jego ocenie, duża liczba wyróżnień świadczy o tym, że wśród nas są osoby wybitne, które w swojej codziennej pracy wspinają się na wyżyny.
– Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim osobom, ponieważ swoim życiem prezentują coś więcej niż każdy z nas. To nietuzinkowe postaci, które wyróżniają się niezwykle pozytywnie. Tego typu uroczystości są dla nas ogromną przyjemnością – dodał.
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Andrzej Markowski ze Starachowic. Podkreślił, że to ważne wyróżnienie traktuje jako docenienie całokształtu dotychczasowej działalności.
– Cieszę się, że prezydent docenił moją osobę. Swoją działalność zaczynałem od „Solidarności”, którą zakładałem w Starachowicach. Ponadto, do dziś jestem członkiem Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Ukrainie, a także przewodniczącym komitetu pomocy społecznej. Jestem zadowolony, że moje działania na tych wszystkich polach zostały docenione – zaznacza.
Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego uhonorowany został burmistrz Chęcin Robert Jaworski. Mówi, że to wyróżnienie jest dla niego powodem do dumy i ogromnej satysfakcji, ale także motywacją do jeszcze bardziej wytężonej pracy.
– Od wielu lat wkładam dużo pracy i serca w dbanie o dziedzictwo kulturowe. Traktuję to jako mój obowiązek, ale także szacunek do historii i tego, co odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Będę w dalszym ciągu starał się o to, aby nasze chęcińskie zabytki były odrestaurowywane – dodaje.
Postanowienie o przyznaniu prezydenckich wyróżnień zostało wydane już w 2020 roku, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa, uroczystość wręczenia odznaczeń została zorganizowana dopiero w tym roku.
Lista wyróżnionych:
SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI za zasługi w działalności społecznej i samorządowej:
Chojnacki Tadeusz
BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI za zasługi w działalności społecznej i duszpasterskiej:
ks. Kobierski Daniel
ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej:
Kułaga Zenon Kazimierz
SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI:
Barczyński Tadeusz Wojciech
BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI:
Kępa Renata Grażyna
SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI za zasługi w działalności na rzecz zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego:
Jaworski Robert Zbigniew
Perz Marcin Sebastian
BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI za zasługi w upamiętnianiu historii polski:
Kowalczyk Ryszard Piotr
MEDAL STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI:
Janus Kacper Konrad
Juniszewski Maciej Szczęsny Wit
KRZYŻ OFICERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI:
Markowski Andrzej Jan
KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI:
Kępa Piotr
ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju aktywności społecznej i związkowej:
Grabowski Andrzej
Szałowski Jan
SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI:
Broda Wacław
Kaptur Jan Piotr
Król Danuta – zmarła, odbebrał syn – Marek Król
ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za aktywność związkową i społeczną:
Donarski Czesław – zmarły, odebrała kuzynka – Alfreda Gąska
Gzyl Marianna
Ślusarczyk Zdzisław
SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI:
Mikołajczyk Lucyna Bogusława