Trzy razy więcej dróg zostanie objętych odcinkowym pomiarem prędkości w Polsce. Obecnie pod taką kontrolą jest niewiele ponad 170 km tras, w przyszłości ich łączna długość ma wzrosnąć do prawie 600 km. Według policjantów odcinkowe pomiary są znacznie bardziej skutecznych od stacjonarnych fotopułapek. Ale fotoradarów też będzie więcej. Obecnie jest ich 515, a szykuje się przetarg na prawie półtorej setki nowych fotoradarów.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, pomiar prędkości – wyciąganie pieniędzy od kierowców czy niezbędny element poprawy bezpieczeństwa?
FOTORADARÓW PRZY POLSKICH DROGACH JEST:
- za mało, bo piraci szaleją na drogach (51%)
- za dużo, bo służą tylko do łatania budżetu (20%)
- jest wystarczająco dużo, ale są w nieodpowiednich miejscach (20%)
- jest ich odpowiednia liczba i są dobrze zlokalizowane (8%)
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 17 maja, 137 dzień roku.
Do końca roku pozostało 228
Wschód słońca w Kielcach: 04:48
Zachód słońca w Kielcach: 20:21
Dzień trwa 15 godzin i 32 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 51 minut.
Imieniny obchodzą: Sławomir, Weronika oraz Andrzej, Antonia, Bruno, Brunon, Chwalimir, Falimir, Herakliusz, Paschalis, Wiktor, Wilhelm, Wrocsława
*****
Przysłowie na dziś:
„Grzmot w maju, sprzyja urodzaju”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji
Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego
Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii
Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego
Światowy Dzień Pieczenia
*****
WTOREK, 17 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1794 r. – INSUREKCJA KOŚCIUSZKOWSKA: dowódca Polskiego korpusu Grochowski przedostał się na drugi brzeg Wisły po zmyleniu Rosjan i rozpoczął marsz na Opatów i Staszów.
1809 r. – SANDOMIERZ: ofensywa wojsk księcia Józefa Poniatowskiego dotarła pod Sandomierz. W nocy z 16 na 17 maja dowodzący akcją mającą na celu zdobycie Sandomierza generał Sokolnicki rozkazał pułkownikowi Sierawskiemu wraz z jednym batalionem przeprawić się o milę za Sandomierzem. Sam z 12 pułkiem piechoty, szwadronem jazdy i 2 działami polowymi przeprawił się pod Zawichostem.
1935 r. – KIELCE: trumna z ciałem Józefa Piłsudskiego dotarła specjalnym pociągiem do Kielcach. Około 40 tys. kielczan żegna trumnę z ciałem Józefa Piłsudskiego na dworcu kolejowym.
1950 r. – KIELCE: w więzieniu został zamordowany, bez wyroku sądowego, Józef Chmielewski ps. „Aleksander”, pochodzący z Pińczowa żołnierz NSZ, zastępca szefa działu politycznego V Okręgu NSZ.
Świadkiem ostatniej drogi Józefa Chmielewskiego był więzień Zdzisław Jędrzejkiewicz, który z okna pierwszego piętra widział wyprowadzanego więźnia.
Skierowano go do karcerów, gdzie wykonywano wyroki śmierci. Towarzyszył mu kat kieleckiego więzienia Wacław Ziółek i Edmund Kwasek – osławiony oficer śledczy, który przez wiele tygodni przesłuchiwał Chmielewskiego.
Dzień później stukanym przez ścianę alfabetem „5 x 5” Jędrzejkiewicz otrzymał wiadomość, że Józef Chmielewski został zamordowany. Wiadomość tę potwierdził rozwożący kolację więzień funkcyjny Parcheta. Straż więzienna rozpowiadała, że Józef Chmielewski zmarł na zapalenie płuc.
22 maja 1950 r. Zofia Chmielewska otrzymała zawiadomienie o śmierci brata. Dwa dni później ekshumowała ciało z kieleckiego cmentarza na Piaskach. Przy ekshumacji siostra widziała wokół szyi Józefa mocną, ciemną pręgę. Został pochowany na cmentarzu w Pińczowie. Sprawcy mordu nigdy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności.
WTOREK, 17 MAJA: W POLSCE
1828 r. – hrabina Anna Jadwiga Sapieżyna sprzedała dobra szydłowieckie (miasto, 22 wsie i folwarki) Skarbowi Królestwa Polskiego.
1918 r. – w Paryżu zginął tragicznie w nurtach Sekwany Bronisław Piłsudski (ur. 2 listopada 1866 r.), starszy brat Marszałka Piłsudskiego, jeden z najwybitniejszych etnografów światowej sławy, badacz kultury ludu Ajnów.
1920 r. – wojna polsko-bolszewicka: Wódz Naczelny Józef Piłsudski wydał dyrektywę o utworzeniu Frontu Północnego.
1935 r. – w Warszawie w Katedrze św. Jana i na Polu Mokotowskim odbyły się uroczystości pogrzebowe Marszałka Józefa Piłsudskiego.
WTOREK, 17 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
GODZ. 13.30 – Warszawa: premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystym podpisaniu Umowy z Miastem i Regionem Gospodarzem na organizację III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023