79 lat temu w miejscowości Skałka Polska doszło do masowego mordu ludności polskiej, dokonanego przez niemieckich okupantów. Była to jedna z największych i najtragiczniejszych zbrodni, do jakich doszło na kielecczyźnie w czasie II wojny światowej. Mieszkańcy gminy Łopuszno nie zapominają o trudnej przeszłości i po raz kolejny uczczą dziś pamięć zamordowanych mieszkańców wsi.
Irena Marcisz, wójt Łopuszna, zaznacza, że upamiętnienie tragicznego wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat ma szczególne znaczenie dla lokalnej społeczności.
– Uroczystość ta upamiętnia ludobójstwo, do jakiego doszło 11 maja 1943 roku, a którego ofiarami byli mieszkańcy Skałki Polskiej. Miejsce to jest symbolem patriotyzmu i martyrologii wsi polskiej w czasie II wojny światowej – podkreśla.
Dzisiejsze uroczystości rozpoczną się o godz. 14 Mszą polową przy pomniku w miejscowości Skałka Polska. Po nabożeństwie zostanie odczytany Apel Poległych. Następnie zostaną złożone wieńce oraz znicze. Całość po godzinie 15 zakończy część artystyczna w wykonaniu młodzieży ze szkół z terenu gminy Łopuszno.
11 maja 1943 roku zamordowano ponad 90 mieszkańców Skałki Polskiej. Pacyfikacja trwała sześć godzin. Gdy zakończyło się mordowanie ludności okupanci przystąpili do grabieży opustoszałych zagród. Po zakończeniu rabunku Niemcy wrzucili zwłoki pomordowanych do zabudowań, które następnie podpalili. Skałka została niemal doszczętnie spalona.