Dziś Święto Polskiej Niezapominajki. 15 maja przypada jej dzień. Pomysł ustanowienia Święta Polskiej Niezapominajki wyszedł od redaktora Polskiego Radia Andrzeja Zalewskiego, znanego miłośnika przyrody i meteorologa.
Pewnego dnia redaktor Andrzej Zalewski, prowadząc audycję w Ekoradiu na antenie Programu I Polskiego Radia zauważył, że warto się zainspirować tradycją innych krajów i Polacy także powinni mieć swój kwiatek o symbolicznym znaczeniu. Dla przykładu, Holendrzy mają tulipany, Anglicy – hiacynty, Francuzi – narcyza, a Tyrolczycy – szarotkę.
Redaktor zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek i doszedł do wniosku, że ten kwiatek będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody. Proponował też, żeby święto zakochanych w Polsce obchodzić nie w lutym, kiedy pogoda jest niekorzystna, ale właśnie w maju.
W akcję włączyli się leśnicy, którzy od 2002 roku organizują obchody tego święta. W ośrodku edukacyjnym w Jedlni-Letnisku niedaleko Radomia organizowany jest piknik na cześć niezapominajki, a leśnicy zachęcają, aby we własnych ogródkach zakładać łąki kwietne z niezapominajkami.
Niezapominajka jest charakterystycznym kwiatem dla naszej strefy klimatycznej. Nazwa rośliny znaczy to samo w różnych, nawet nie spokrewnionych ze sobą językach. W germańskich przewija się zwrot „nie-zapomnij-mnie”, zaś w słowiańskich „niezabudka”, „niezapominajka”.
Niezapominajki kwitną od kwietnia do maja, kwiaty są w kolorze błękitnym, białym lub różowym. Każdy pojedynczy kwiatek składa się z płasko ułożonych pięciu płatków. W naturze spotyka się około 50 gatunków niezapominajek, kilkanaście z nich rośnie również w Polsce. W ogrodach spotyka się najczęściej niezapominajkę leśną, błotną i alpejską oraz liczne ich odmiany.
W większości przypadków niezapominajki są uprawiane w ogrodzie jako rośliny dwuletnie. W trzecim roku tracą już swój urok. Ich łodygi zbytnio się wydłużają, a kwiatów jest coraz mniej.
Niezapominajka dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Chociaż należy do roślin światłolubnych, to jednak lepiej wybrać dla niej nieco ocieniony zakątek ogrodu. Okres kwitnienia niezapominajki rosnącej w słońcu znacznie się skraca. Zamiast dwóch miesięcy kwiaty będą się rozwijać tylko przez trzy tygodnie. Wyjątek stanowią dwa gatunki niezapominajki – polna i alpejska. Te lepiej rozwijają się w słońcu.
Niezapominajki preferują umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne podłoże. Zbyt żyzna gleba nie jest dla nich odpowiednia, ponieważ będą bujnie rosły, ale słabo kwitły. Również ubogie gleby piaszczyste nie są dla niezapominajki odpowiednie. Niezapominajka posadzona w wilgotnym gruncie będzie chorować i mocno wydłuży swoje łodygi. Dlatego idealnym miejscem dla tych pięknych kwiatów będzie umiarkowanie wilgotny fragment ogrodu zasilany niewielką dawką odpowiedniego nawozu.
Jak co roku po raz kolejny obchody Święta Polskiej Niezapominajki odbędą się także w Chmielniku. Ideą tego wyjątkowego wydarzenia jest promocja walorów polskiej przyrody oraz jej ochrona.
Burmistrz miasta, Paweł Wójcik zaznacza, że święto odbywa się nieprzerwanie od kilkunastu lat.
– Pomysłodawcą święta był Andrzej Zalewski, dziennikarz Polskiego Radia, miłośnik przyrody oraz meteorolog będący wielkim miłośnikiem przyrody. To on wpadł na pomysł, by obchody polskiej Niezapominajki odbywały się właśnie tu – przypomina.
Współorganizatorem chmielnickiego święta jest Nadleśnictwo Chmielnik. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 Mszą Świętą, która zastanie odprawiona w kościele parafialnym w Chmielniku w intencji leśników oraz pomysłodawcy święta.
– Przed rozpoczęciem nabożeństwa, wraz z nadleśniczym złożymy wiązanki przed pomnikiem Andrzeja Zalewskiego, znajdującym się na miejscowym cmentarzu. Po zakończeniu Mszy uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w rodzinnym pikniku, który rozpocznie się około godz. 14 w miejscowości Piotrkowice. Jego tematyka jest w całości związana z ekologią i przyrodą. Będzie można zobaczyć m.in. występy dzieci z przedszkoli z terenu naszej gminy. Rozstrzygnięte zostaną także konkursy plastyczne o tematyce ekologicznej – mówi Paweł Wójcik.
Na osoby biorące udział w festynie będzie czekać także m.in. strefa plastyczna, stoisko promocyjne nadleśnictwa z konkursami oraz stoisko gastronomiczne, gdzie będzie można dostać grochówkę. Impreza potrwa do godz. 17.
Święto obchodzone jest nieprzerwanie od 2002 roku, ma promować polską przyrodę i dbałość o środowisko, ale też przypominać, że warto zachować od zapomnienia ważne osoby, chwile i miejsca.